Fruktoz, galaktoz ve glikozun köpek spermasının dondurulabilirliği üzerine etkileri
Effect of fructose, galactose and glucose on the freezability of dog semen
- Tez No: 70689
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇOYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dölerme ve Sun'i Tohumlama (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 1998 Cengiz YILDIZ Danışman Prof. Dr. Kenan ÇOYAN Fruktoz, Galaktoz ve Glikozun Köpek Spermasının Dondurulabilirliği Üzerine Etkileri Bu çalışmada köpek spermasının sulandırılmasında kullanılan Tris sulandırıcısı içerisine aynı molarite düzeylerinde ayrı ayrı katılan fruktoz, galaktoz ve glikoz şekerlerinin spermanın dondurulma aşamalarında spermatolojik özellikler üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada 4 köpekten penis masajı yöntemiyle toplanan sperma split sample yöntemine göre dört ayrı tüpe bölündü. Hazırlanan Tris sulandırıcısı dört ayrı mezüre eşit oranlarda bölündü. Çalışma gruplarım oluşturan ilk üç tüpe sırasıyla 0.07 molar fruktoz, galaktoz ve glikoz ilave edildi. Dördüncü mezüre ise herhangi bir şey ilave edilmeden kontrol grubu olarak kullanıldı. Hazırlanan sulandırıcı, içerisinde sperma bulunan tüplere aktarılarak 1/3 oranında sulandırılma sağlandı. Spermanın sulandırılma sonrasında motilite ölü ve anormal spermatozoon dağılımları açısından gruplar arasında istatistiki bir fark bulunamadı. Ekilibrasyon sonrası en yüksek motilite ve en düşük ölü spermatozoon oranı %72.8±2.40 ve %6.9±0.66 'lık sonuçla fruktoz grubunun ait olduğu tesbit edilmiş bu grup ile glikoz grubu arasında istatistiki fark belirlenmiştir (PO.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Effect of Fructose, Galactose and Glucose on the Freezability of Dog Semen Effect of fructose, galactose or glucose suplementation of Tris extender on the spermathologic features of dog semen in different stages of semen freezing process was studied. Semen samples collected by digital manipulation (from a total of 4 dogs) were splitted to 4 equal portions and were diluted 1 : 3 (v/v) in Tris extender suplementeted with either 0.07 M. fructose, galactose or glucose. The last semen portion was extended in sugar-free Tris solution to serve as a control. Individual progressive motility, dead and abnormal sperm rates were determined in each group following dilution, equilibration and freezing. Motility, dead and abnormal sperm rates did not differ significantly among the groups following dilution. After equilibration, the highest motility and the lowest dead sperm rates were (72.8±2.40 and 6.9+0.66 %, respectively with P0.05).