Non İnverter split cihaz üzerinde farklı gazların aynı ortam şartlarında şarj edilerek enerji, ekserji ve verimliliklerinin incelenmesi
Investigation of energy, exergy and efficiency by charging different gas at the same enviromental conditions on non inverter split device
- Tez No: 706955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyada nüfusun hızlı bir şekilde artması ve yaşam standartlarının yükselmesi iklimlendirme ve soğutma sistemlerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu sebeple iklimlendirme ve soğutma sistemlerine yönelik cihazların enerji performanslarının artırılması yönündeki çalışmalar da her geçen gün hız kazanmaktadır. Soğutma sistemlerinin enerji tüketimlerinin azaltılması yanında sistemlerde kullanılan soğutucu akışkanlarında çevre dostu olması oldukça önemlidir. Bu çalışmada bir MDF fabrikasındaki iklimlendirme sisteminde kullanılan non invertör split cihaz üzerinde araştırma yapılmıştır. Aynı ortam koşullarında R22, R32 ve R410A üç farklı soğutucu akışkanın kullanılması ile termodinamiğin birinci ve ikinci kanuna göre bir değerlendirilme yapılmıştır. Sisteme ait soğutma performans katsayıları, enerji, ekserji ve ekserji verimleri hesaplanmış ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan soğutucu akışkanların entalpi ve entropi değerleri EES (Engineering Equation Solver) programı yardımıyla hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan soğutucu gazların (R32, R22 ve R410A) COP değerleri sırasıyla, 6.89, 2.70, 6.08'tir. COP değeri yüksek olan soğutucu akışkanın ekserji verimliliği de yüksek olmaktadır. Yapılan çalışma sonucunda en yüksek soğutma performansı (COP) ve ekserji verimine R32 ve R410A gazları kullanıldığında ulaşılmış olup, en düşük COP ve ekserji verimine ise R22 gazı kullanıldığında ulaşılmıştır. R32 ve R410A soğutucu akışkanların ODP değerleri aynı iken GWP değerleri karşılaştırıldığında R32 soğutucu akışkanın daha düşük değere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the population and the increase in living standards in the world increase the need for air conditioning and cooling systems. For this reason, efforts to increase the energy performance of devices for air conditioning and cooling systems are gaining momentum day by day. In addition to reducing the energy consumption of cooling systems, it is very important that the refrigerants used in the systems are environmentally friendly. In this study, a research was carried out on the non-inverter split device used in the air conditioning system in an MDF factory. An evaluation was made according to the first and second laws of thermodynamics by using three different refrigerants R22, R32 and R410A in the same ambient conditions. The cooling performance coefficients, energy, exergy and exergy efficiencies of the system were calculated and compared with each other. The enthalpy and entropy values of the refrigerants used in the study were calculated with the help of the EES (Engineering Equation Solver) program. The COP values of the refrigerants (R32, R22 and R410A) used in the study are 6.89, 2.70, 6.08, respectively. The exergy efficiency of the refrigerant with a high COP value is also high. As a result of the study, the highest cooling performance (COP) and exergy efficiency were achieved when R32 and R410A gases were used, and the lowest COP and exergy efficiency was achieved when R22 gas was used. While the ODP values of R32 and R410A refrigerants are the same, when the GWP values are compared, it is seen that the R32 refrigerant has a lower value.