Tarımsal desteklemelerin yem bitkisi üretimine etkisi (Şanlıurfa ili örneği)
The effect of agricultural support on feed plant production (Sanliurfa province)
- Tez No: 706954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yem bitkileri Türkiye'de devlet tarım politikaları ile desteklenmekte olup destekleme politikalarında yapılan her değişiklikte çiftçilerden itibaren bölgesel etkiler yaratmaktadır. Bu etkilerin belirlenmesi, gelecek dönemlerde yem bitkileri destekleme politikaları konusunda yol gösterici rol oynayacaktır. Bu çalışma, Şanlıurfa ilinde tarımsal desteklemelerin yem bitkisi üretimi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 142 üretici ile anket uygulanarak elde edilen veriler araştırmanın birincil kaynağını oluşturmaktadır. Araştırmada likert tipi tutum ölçeği kullanılmış olup Cronbach alfa ile güvenilirliği ölçülmüştür. Çalışmada destekleme politikalarının devamlılığının yanı sıra desteklemenin miktarı ve biçiminin değişmesi ile üreticilerin yem bitkisi üretme kararında değişim olacağı belirlenmiştir. Üreticilerin yem bitkisi üretiminde destekleme tutarlarının arttırılması, girdi fiyatlarının düşürülmesi, pazarlama sorunlarının çözümü, kaliteli tohum temini, örgütlenme durumlarının iyileştirilmesi gerektiği saptanmıştır. Hayvancılık üretim faaliyetinin en önemli girdisi yem olduğu halde incelenen yem bitkisi üreticilerinin önemli bir kısmının hayvancılık üretim faaliyetinde bulunmadığı, dolayısıyla yem bitkisi üretimi ile ilgili desteklemenin henüz işletmenin hayvancılık yapma durumu üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı, belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forage crops are supported by the state agricultural policies in Turkey, and every change made in the support policies creates regional effects from the farmers. Determination of these effects will play a guiding role in forage crop support policies in the future. This study was carried out to determine the effect of agricultural supports on forage crop production in Şanlıurfa province. The data obtained by applying a questionnaire with 142 producers determined by the simple random sampling method constitute the primary source of the research. Likert-type attitude scale was used in the study and its reliability was measured with Cronbach's alpha. In the study, it has been determined that there will be a change in the decision of the producers to produce forage crops with the change in the amount and form of the support, as well as the continuity of the support policies. It has been determined that the producers need to increase the amount of support in the production of forage crops, reduce the input prices, solve the marketing problems, supply quality seeds, and improve the organizational situation. Although the most important input of livestock production activity is feed, it has been determined that a significant part of the forage plant producers examined are not engaged in livestock production activities, so the support for forage plant production has not yet had any effect on the livestock production status of the enterprise.