Kronik immun trombositopenik purpura tanısı ile kliniğimizde takip edilen hastaların depresyon ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of depression and anxiety level of children with chronic immune thrombocy topenic purpura di̇agnosed inour clinic
- Tez No: 707010
- Danışmanlar: DR. EMİNE TÜRKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Kronik immun trombositopenik purpura tanısı ile takip edilen çocuk hastaların depresyon ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi ve çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2002-2015 yılları arasında kronik ITP tanısı almış 6-18 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı sosyodemografik formun çocukların velilerinden destek alarak doldurulması sağlanmıştır. Çocuklar İçin Depresyon ve Çocuklar İçin Sosyal Anksiyete Ölçeği ise çocuklar ile yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Bulgular: Toplamda 56 hasta çocuğa sosyodemografik form ve ölçekler uygulandı. Çocukların yaş ortalaması 11,12±3,47 yıl idi, tanı süreleri 1 ile 13 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 4,24±3,47 yıl olarak saptanmıştır. Çocuklar için depresyon ölçeğinden alınan puan ortalaması ortalama 17,00±9,44, %42,9'unda ölçek cut off değerinin üzerinde idi. Yaş ile depresyon düzeyi arasında pozitif korelasyon saptandı (r:0,370 p:0,005). Çocuklar için sosyal anksiyete ölçeği ortalama puanı 50,80±20,52 bulundu. Anksiyete %37,5 olguda görülürken; %28,6'sı anksiyete açısından riskli grupta idi. Sonuç: Kronik immün trombositopenik purpuralı hastaların depresyon ve anksiyete belirti pozitifliği yüksek saptandı. Çocuk hastalarda ortaya çıkan duygu durum değişikliklerinin önlenmesi için psikososyal destek sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Main purpose of this study is to evaluate depression and anxiety levels of the children diagnosed with cronic immune thrombocytopenic purpura and to discuss recommended solutions. Materials and Methods: 6-18 years old children diagnosed with chronic immune thrombocytopenic purpura during 2002-2015 were included in this study. Children filled sociodemographic questionnaire with their parents helping. Children's Depression Inventory and Social Anxiety Scale for Children-Revised was applied to children face to face. Results: Totally 56 children, sociodemographic questionnaire and inventories were applied. The mean age of children was 11,12±3,47 (range 6-18), and their illness mean duration was 4,24±3,47 years (range 1-13 years). The mean of Children's Depression Inventory Score 17,00±9,4 and 42,9% of children were upper to cut-off. There was a positive correlation between age and depression level (r:0,370 p:0,005). The average of Social Anxiety Scale for Children-Revised score was 50,80±20,52 and 37,5% of children had anxiety; 28,6% of children had risk for anxiety. Conclusion: Depression and anxiety score of children with chronic immune thrombocytopenic purpura were higher than previously reported depression and anxiety scores in healthy children in our country. Psychosocial support should be provided for the children with chronic immune thrombocytopenic purpura to prevent psychological disorders.