Çok kriterli karar verme yöntemlerinin karşılaştırılması: Bankaların finansal performansları üzerine bir uygulama
Comparison of multi-criteria decision-making methods: An application on financial performances of banks
  1. Tez No: 707009
  2. Yazar: EDA DALBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK RENÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların finansal performanslarının çok kriterli karar verme teknikleri ile hesaplanması ve karşılaştırmalı olarak performans sıralamasının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, CAMELS değişkenleri performans kriterleri olarak ele alınmıştır. Bu kriterlerin önem ağırlıkları, BWM Yöntemi ile belirlenmiş ve performans ölçümleri Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solutions (TOPSIS), The Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluation (PROMETHEE) ve Complex Proportional Assesment (COPRAS) yöntemleri ile yapılmıştır. Çalışmada Türkiye'de aktif olarak faaliyet gösteren kamu, özel ve yabancı sermayeli 20 bankanın 2009-2020 yıllarını içeren veriler kullanılmıştır. Uygulama sonucunda hem kriterlere ilişkin bir sıralama hem de bankaların performans sıralaması elde edilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde hem yöntemlerin çıktıları hem de bankaların performansları karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Nihai olarak, analiz sonuçlarından elde edilen sıralamalar, Spearman Korelasyon Yöntemi ile incelenmiş ve yöntemlerin sonuçlarının birbirleriyle uyumlu oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to calculate the financial performance of banks operating in Turkey with multi-criteria decision-making techniques and to establish a performance ranking comparatively. In the study, CAMELS variables were considered as performance criteria. The importance weights of these criteria were calculated by the BWM Method and the performance measurements were made with the TOPSIS, PROMETHEE, and COPRAS methods. In this study, the years includings 2009-2020 data of 20 banks with public, private, and foreign capital actively operating in Turkey were used. As a result of the application, both a ranking regarding the criteria and the performance ranking of the banks were obtained. In the conclusion part of the study, both the outputs of the methods and the performances of the banks are discussed comparatively. Finally, the rankings obtained from the analysis results were examined with the Spearman Correlation Method results and it was seen that the methods were compatible with each other.