Epididim obstrüksiyon ve disfonksiyonunu saptamada seminal nötral alfa-glukozidaz aktivitesinin rolü
The Role of seminal neutral alpha-glucosidase activity in determination of epididimal obstruction and dysfunction
- Tez No: 70703
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ALKİBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
28 ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji bölümünde 1997 Ocak ile Temmuz aylan arasında infertilite tanısı konulan 32 hastada ve fertil olduğu kanıtlanmış 10 kişilik kontrol grubunda nötral a-glukozidaz aktivitesi ölçülerek bu enzimin infertil erkeklerin tanısında epididimal bir belirleyici olarak kullanılması araştırılmıştır. Tüm hastalarda RIA yöntemi ile FSH, LH, prolaktin ve testosteron düzeylerine bakılmıştır. Hastaların sperm parametreleri a-glukozidaz tayininden önce standart semen analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. 32 infertil hastadan 18(%56,3)'inin azoospermik ve 10(%31,3)'unun oligospermik olduğu saptanmıştır. Astenospermik hasta sayısı ise 10(%31,3) olarak bulunmuştur. 18 azoospermik hastadan 3 'ünde normosellüler testis biyopsisi tespit edilmiştir. Nötral a-glukozidaz aktivitesi Cooper ve arkadaşlarının tariflediği spektrofotometrik yöntemle tayin edilmi|tir(l 1). Seminal plazma a-glukozidaz seviyeleri 10 kişilik kontrol grubunda 15.8+8.9 mIU/ml ve 32 kişilik hasta grubunda 13.5+9.1 mIU/ml olarak bulunmuştur. Kontrol grubu ile tüm hasta grubu, oligospermik, astenospermik ve azoospermik hasta grubu arasında a-glukozidaz miktarı açısından istatistiki bir fark bulunamamıştır(p>0.05). Azoospermik hasta grubunda testis biyopsisi sonucu ve serum FSH değeri ile enzim aktivitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır(p>0.05). Sonuç olarak bu çalışmada epididimal belirleyici olarak a-glukozidaz aktivitesinin saptanması değerli bulunamamıştır. Daha kesin bir yargıya varabilmek için daha geniş bir infertil hasta grubu ile çalışmanın yinelenmesi faydalı olabilir ancak mevcut literatür bilgilerindeki karşıtlıklar ve bu çalışmanın sonuçlarına bakılarak a-glukozidaz aktivitesi ölçümlerinin klinik değerlendirmede rutin olarak kullanılmasını bu aşamada önermek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
29 SUMMARY Seminal plasma of 32 infertile patients and 10 healty controls were evaluated in for neutral a-glucosidase activity in Gazi University Medical Faculty Department of Urology between January to July 1997 to evaluate the role of neutral a-glucosidase activity as an epididimal marker in infertile men. Regarding the sperm parameters, 18 patients(56.3%) was azoospermic and 10 patients(31.3%) was oligospermia Also, 10 patients(31.3%) was asthenospermic. Testicular biopsy revealed normocellüler testiculer pattern in 3 patients of 18 azoospermic patients. Seminal plasma a-glucosidase levels were 15.8± 8.9 mIU/ml for control group whereas it was 13.5+9.1 mIU/ml for infertile patients. No statistically significant difference were found between the control group and total infertile patients as well as oligospermia, asthenospermic and azoospermic patients(p>0.05). There were also no difference between patient groups, in serum FSH levels and testicular biopsy results(p>0.05). As a conclusion, this study indicates that a-glucosidase activity couldn't be considered as a sensitive marker of epididimal pathology and it is difficult to recommend the use of a- glucosidase activity in routine evaluation of infertile patients.