Engelli çalışanların işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği sorunlarının incelenmesi
Examining occupational HEALTH and safety problems of disabled employees in
- Tez No: 707041
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Engelli bireylerin çalışma hayatı içerisinde aktif bir şekilde yer alabilmeleri için çalışma ortamlarının sağlıklı ve güvenlik olması gerekmektedir. Bu da engellilere duyarlı bir risk değerlendirme analizinin yapılması ile sağlanabilir. Bu açıdan ele alındığında engellilerin çalışma hayatında istihdamının sağlanmasında iş sağlığı ve güvenliğinin önemli bir boyut olduğunu göstermektedir. 6331 sayılı kanunda yer alan 10/ç maddesinde de ifade edildiği gibi özel gereksinimi bulunan çalışanlar için özel politikaların izlenmesi gerekmektedir. Engelliliğin çok boyutlu olması işletmelerin bu alanlarda farklı politikalar izlemesine neden olmaktadır. Çünkü her engelli aynı risk ve tehlikeye maruz kalmamakta ve birbirinden farklı iş kazalarına karışabilmektedir. Bu nedenle engelli çalışanın durumuna uygun risk değerlendirmelerinin yapılması ve önlemlerin alınması gerekmektedir. Yapılan bu risk değerlendirme engellilerin iş sağlığı ve güvenliği açısından yaşayabilecekleri sorunları minimum seviyeye indirebilmektedir. Bu çalışmanın amacı engelli bireylerin çalışma ortamlarında yaşadıkları iş sağlığı ve güvenliği sorunlarını belirlemek ve bunlara alınacak önlemleri tespit etmektir. Yapılan çalışma sonucunda da engelli çalışanların engel durumuna uygun önlemlerin alınmasıyla olası risk ve tehlikelerin engellenebileceği ve iş kazalarının azaltılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In order to be actively involved in the working life of people with disabilities, their working environment must be healthy and secure. This can be achieved by conducting a risk assessment analysis that is sensitive to people with disabilities. In this respect, it shows that occupational health and safety is an important dimension in ensuring the employment of disabled people in the working life. As stated in article 10/ç of the law no. 6331, special policies should be followed for employees with special needs. The multidimensional disability causes businesses to follow different policies in these areas. because not every disabled person is exposed to the same risk and danger and can be involved in different work accidents. Therefore, risk assessments and measures should be taken in accordance with the situation of the disabled employee. This can minimize the problems that disabled people may experience in terms of occupational health and safety. The aim of this study is to identify the occupational health and safety problems experienced by people with disabilities in their working environments and to determine the measures to be taken against them. As a result of the study, it can be said that the possible risks and dangers can be prevented and work accidents can be reduced by taking measures suitable for the disability status of disabled employees.