Örgütlerde kadın çalışanların karşılaştıkları cam tavan engeli: Orta ve büyük ölçekli otel işletmelerinde bir araştırma
Glass ceiling barrier for women in organizations: A research at medium and large scale hotel establishments
  1. Tez No: 226191
  2. Yazar: BAYRAM SEZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE AYDIN TÜKELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Cam tavan, kadınların yetenek ve başarılarının göz ardı edilerek kadınları işletme içerisinde daha üst basamaklara çıkmaktan alıkoyan, görünmez ve kırılmaz bir engeldir. Cam tavan, diğer sektördeki işletmelerde olduğu gibi otel işletmelerinde de oldukça önemli bir sorundur. Otel işletmelerinde görülecek cam tavan engelleri, kadın çalışanların sağlayabilecekleri katkıları engellediği gibi, iş tatminsizli ve işletmeye bağlılığın azalması, işi bırakma ve işe devamsızlık gibi işletmenin verimliliği doğrudan etkileyecek sorunlar yaratacaktır.Bu noktadan hareketle; bu çalışmada, cam tavan sendromunun boyutları tespit edilip, nedenleri ve sonuçları ortaya konulmuş, çözüm önerileri ve stratejiler sunulmuştur. Ayrıca, turizm sektöründe cam tavan sendromunun boyutlarının ve nedenlerinin tespit edilebilmesi için, İstanbul İlinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma yapılmıştır. Buna göre, otel işletmelerinde çalışan kadınların bir cam tavan engeli ile karşı karşıya oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass ceiling is an invisible and unbreakable barrier which restrains women workers from building a carrier in a hotel establishment with ignoring women skills and successes. Glass ceiling is a serious problem in hotel enterprises as well as in other sectors. Glass ceiling barriers in hotel enterprises blocks the advantages which women workers might make, and that also makes troubles which affects directly productivity of hotels such as making work dissatisfaction, work quiting, and work absence.In this research, dimensions of glass ceiling syndrome are determined, reasons and results of the syndrome are explained, and solutions and strategies are offered. Also, for definding dimensions and reasons of glass ceiling syndrome in tourism sector, a research is made in several hotels which are five and four stars in Istanbul. According to this, in hotel enterprises, women workers are confronted with glass ceiling barrier is defined.