Erken ve geç başlangıçlı preeklampsi olgularında maternal serumda PLAC1 düzeylerinin araştırılması
Early and late online preeclampsia PLAC1 in maternal serum in caseinvestigation of levels
  1. Tez No: 707141
  2. Yazar: MÜJDE CAN İBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Preeklampsi; bozulmuş trofoblast invazyonu ve disfonksiyonel uteroplasental dolaşımla oluşan klinik bir durumdur. Bu çalışmada primer amaç, preeklampsi ve kontrol grubu arasında, serum PLAC1 protein düzeylerini karşılaştırmak ve bu moleküllerin preeklampsideki rolünü araştırmaktır. İkincil hedef, bu molekülün klinik durumlarla ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Gestasyonel haftası 34-40 arasında olan, Geç başlangıçlı preeklampsi tanısı alan 45 hasta ile 35 normal gebe; gestasyonel haftası 27-34 arasında olan, erken başlangıçlı preeklampsi tanısı alan 30 hasta ile 25 normal gebe bu prospektif, kesitsel, olgu-kontrol çalışmasına dâhil edilmiştir. Her dört grupta, serum PLAC1 düzeyi ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. Preeklampsi grubunda PLAC1 düzeyinin, hastalığın şiddetli ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Geç başlangıçlı preeklampsi grubunda serum PLAC1 düzeyi, kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (sırasıyla: p0.05). Sonuç: Geç başlangıçlı preeklampsi hastaları, normal gebelerden farklı olarak, yüksek serum PLAC1 protein konsantrasyonlarıyla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is the result of impaired trophoblast invasion and dysfunctional uteroplacental circulation. The aim of this study was to compare serum PLAC1 protein level between early onset and late onset preeclampsia with control groups and to investigate the role of these molecules in preeclampsia. The second aim was to identify the relationship of these molecules with clinical features of preeclampsia. Methods: Forty-five women diagnosed as late onset preeclampsia and thirty-five non-complicated pregnant women between 34 and 40 weeks of gestation; thirty women diagnosed as early onset preeclampsia and twenty-five non-complicated pregnant women between 27 and 34 weeks of gestation were enrolled in this cross-sectional, case control, prospective study. ELISA method was used to determine PLAC1 level within serums in four groups. In preeclampsia group, we investigated the relation between level of PLAC1 and clinical situations. Results: Serum PLAC1 levels were significantly higher in late onset preeclampsia group compared with control group (p0.05). Conclusions: Late onset preeclampsia is associated with increased serum PLAC1 protein concentrations.