What factors do reduce the effectiveness of theeuropean union reforms in Turkish public internal financial control
  1. Tez No: 707185
  2. Yazar: SITKI HOŞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. ALBENA AZMANOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Kent
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye AB üyelik süreci başladığından beri AB reformlarını yapmaktadır. Kamu İç Mali Kontrolü (KİMK), AB aday ve üye ülkelerinde kamu ve uluslarası fonların şeffaf, ekonomik, verimli ve etkin kullanımını vaad eden bir reformdur. Bir çok aday ülke AB reformlarının uygulanması aşamasında, kamu yönetiminin değişime karşı direnci gibi sorunlarla karşılaşmaktadır ve dahası bürokrasi ve politikacılar arasındaki güç ilişkileri AB reformlarının etkinliğini azaltabilir. Bu tezde, ters yola bağımlılık, kohort etkileri, kurumların hiyerarşisindeki güç ilişkileri ve politikacılarla bürokrasi arasındaki güç ilişkileri nicel ve nitel verilerle analiz edilmiştir. Hipotezler doğrulanmıştır ve Max Weber'in rasyonel-yasal, geleneksel otorite olguları ve Stanley Milgram deneyi Türkiye'deki Kamu İç Mali Kontrolündeki AB reformlarının etkisini azaltan faktörlerin açıklanmasına yardımcı olmuştur. Görülmektedir ki AB reformlarını verimli olarak uygulayabilmek için, sadece siyasi istek yeterli değildir fakat bununla birlikte Türkiye'deki kamu yönetimlerinin de desteği gereklidir. KİMK reformları için, Maliye Bakanlığı'nın desteği çok önemlidir fakat ters yola bağımlılık, kohort etkileri, bürokrasi içindeki güç ilişkileri ve bürokrasi ve politikacılar arasındaki güç ilişkileri AB reformlarının etkinliğini düşüren faktörler olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has been doing the EU reforms since the EU accession started. Public Internal Financial Control (PIFC) is a reform which promises transparent, economic, efficient and effective use of public and international funds in the candidate and member states of the EU. Many candidate states face problems during the implementation stage of the EU reforms which is related with the resistance of public administrations towards change and also power relations within the bureaucracy and politicians can reduce the effectiveness of the EU reforms. In this dissertation, path dependency, cohort effects, power relations within the hierarchy of the institutions and power relations between the bureaucracy and politicians were analysed by quantitative and qualitative data. The hypothesis were verified and rational-legal, traditional authority concepts of Max Weber and experiment of Stanley Milgram helped to explain the factors which reduce the effectivity of the EU reforms in Public Internal Financial Control in Turkey. It is seen that to efficiently implement the EU reforms, not only political will is enough but also the support of Public Administrations in Turkey is necessary. For PIFC reforms, support of the Ministry Of Finance is vital but path dependency, cohort effects, power relations within the bureaucracy and between the bureaucracy and politicians seem to be the factors which reduce the effectivity of the EU reforms.