Sağlıklı yetişkinlerde elma sirkesinin postprandiyal glisemi üzerine etkisi
- Tez No: 707197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Elma sirkesinin öğün sonrası 2 saatlik kan glukozuna etkisini araştıran bu çalışma, Mart 2021'de 36 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tek kör, randomize, plasebo kontrollü gerçekleştirilen çalışma 18-50 yaş arası sağlıklı katılımcılar üzerinde yapılmıştır. Katılımcılar 8 saatlik gece açlığından sonra çalışmaya alınmışlardır. Çalışma başlangıcında kapiller kan glukoz değerleri ölçülmüş, 93 gram karbonhidrat içeren test öğünleri verilmiştir. Müdahale grubuna 300 mL [20 mL elma sirkesi (%5-6 asetik asit)] test içeceği verilmiş, kontrol grubuna ise 300 mL plasebo içecek verilmiş, verilen gıdaların 10 dakika içerisinde bitirilmesi istenmiştir. Başlangıçtan itibaren 30, 45, 60, ve 120. dakikalarda kapiller kan glukozu ölçülerek çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada müdahale ve kontrol grubunun kan glukoz değerleri mg/dL cinsinden sırayla, 0. dk'da 84,67±5,92 ve 84,78±,29 (p=0,953), 30. dk'da 124,28±20,87 ve 134±17,78 (p=0,142), 45. dk'da 120,39±25,58 ve 130,5±22,40 (p=0,216), 60. dk'da 109,95±20,44 ve 123,83±19,92 (p=0,047), 120. dk'da 100,22±12,27 ve 103±19,28 (p=0,610) bulunmuştur. Altmışıncı dakikada bulunan yaklaşık 14 mg/dL'lik fark istatistiki olarak önemlidir (p=0,047). Tekrarlı ölçümlerde ANOVA değerlendirmesiyle 2 saatlik çalışma süresince istatistiki olarak önemli bir fark bulunamamıştır (p=0,288).
Özet (Çeviri)
EFFECT OF APPLE VINEGAR ON POSTPRANDIAL GLYCEMIA IN HEALTHY ADULTS SUMMARY The study, which was investigate the effect of apple cider vinegar on the 2-hour post-meal blood glucose, was carried out on 36 participants in March 2021. A single-blind, randomized, placebo-controlled study was conducted on healthy participants aged 18-50 years. Participants were recruited after an 8-hour night fast. At the beginning of the study, capillary blood glucose values were measured and test meals containing 93 grams of carbohydrates were given. The intervention group was given 300 mL [20 mL of apple cider vinegar (5-6% acetic acid)] test drink, while the control group was given 300 mL of placebo drink, and they were asked to finish the given food within 10 minutes. The study was completed by measuring capillary blood glucose at 30, 45, 60, and 120 minutes from the beginning. In the study, the blood glucose values of the intervention and control groups were 84.67±5.92 and 84.78±.29 at 0 min (p=0.953), 124.28±20 at 30 min, in mg/dL, respectively. 87 and 134±17.78 (p=0.142), 120.39±25.58 and 130.5±22.40 (p=0.216) at 45th min, 109.95±20 at 60th min, 44 and 123.83±19.92 (p=0.047), 100.22±12.27 and 103±19.28 (p=0.610) at 120 min. The difference of approximately 14 mg/dL at the 60th minute was statistically significant (p=0.047). No statistically significant difference was found during the 2-hour study period with the ANOVA in repeated measurements (p=0.288).