Sentezlenmiş bazı 1,2,4-trıazol tabanlı moleküllerin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of some 1,2,4-triazole-based molecules synthesized
  1. Tez No: 707198
  2. Yazar: FİGEN TENLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞİLAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, literatürde 14 adet kayıtlı heterosiklik 4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on türevinin kimyasal, doğrusal olmayan optik özelliklerinin ve antibakteriyel aktivite parametrelerini elde etmek için teorik olarak hesaplamaları yapılmış ve yorumlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle 14 adet literatürde kayıtlı bulunan bileşikler“B3LYP/6-311++G(d,p)”metodları kullanılarak minimum enerjili ve en kararlı yapılarını bulabilmek için optimize edilmiştir. Bu optimize edilen yapılardan hesaplanan HOMOLUMO enerjileri, enerji farkları ve HOMO-LUMO enerjilerinden elde edilen kimyasal parametreler (I; ĠyonlaĢma potansiyeli, A; elektron ilgisi, ΔE; Enerji Boşluğu, χ; elektronegatiflik, σ; moleküler yumuşaklık, ω; Elektrofilik indeks, ε; Nükleofilik indeks, μ; Kimyasal Potansiyel) belirlenmiştir. Kimyasal parametrelerin yanı sıra doğrusal olmayan optik özellikler için polar hesabı yapılarak bileşiklerin optik materyal olup olamayacağı değerlendirilmiş olup son olarak volume hesabı yapılarak moleküllerin antimikrobiyal özellikleri teorik olarak hesaplanmış ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, theoretical calculations were made and interpreted to obtain chemical, nonlinear optical properties and antibacterial activity parameters of 14 registered heterocyclic 4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one derivatives in the literature. For this purpose, first of all, 14 compounds registered in the literature were optimized to find the minimum energy and the most stable structure by using the“B3LYP/6-311++G(d,p)”methods. HOMO-LUMO energies calculated from these optimized structures, energy differences and chemical parameters derived from HOMOLUMO energies (I; Ionization potential, A; electron affinity, ΔE; Energy Gap, χ; electronegative σ; molecular softness, ω; Electrophilic Index, ε; Nucleophilic Index, μ; Chemical Potential) were determined. In addition to chemical parameters, polar calculations were made for nonlinear optical properties and it was evaluated whether the compounds could be optical materials. Finally, the antimicrobial properties of the molecules were calculated theoretically and compared with the experimental results by calculating the volume.