Otomatik sayaç okumada plc sisteminin teknik olmayan enerji kayıplarının azaltılmasına ve enerji verimliliğine etkisi
Effect of PLC system on automatic meter reading on reduction of non-technical energy losses and energy efficiency
- Tez No: 707202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Enerjiye olan talebin gün geçtikçe artması ve üretim kaynaklarının da sınırlı olması nedeniyle elektrik enerjisi ülke ekonomisi için daha da önem kazanmaktadır. Yapılan çalışmalara göre ülkemizde teknik olmayan kayıpların yaklaşık %14 civarında olduğu Avrupa ülkelerinde bu oran %6 seviyelerindedir. Teknik olmayan kayıplar arasındaki en fazla ekonomik zarara yol açan enerjinin usulsüz kullanımıdır. Dolayısıyla teknik olmayan kayıpların azaltılmasına karşı çalışmalar, enerji üretilmesinden daha önemli hale gelmektedir. Elektrik dağıtım şirketleri, teknik olmayan kayıp miktarının EPDK'nın belirlediği hedef seviyelere indirgemek için, otomatik sayaç okuma sistemlerine yatırım yapmaktadırlar. Bu çalışmada; enerji hattı üzerinde haberleşme (PLC: Power Line Communication) kurulumu biten örnek alanlarda çalışma yapılarak sistemin teknik olmayan kayıpların azaltılmasına ve enerji verimliliğine etkisi incelenmiştir. PLC teknolojisi kullanılarak sayaç montaj işinin tamamlandığı bölgelerdeki veriler ile sistem kurulmadan önceki yılın bir yıllık elektrik tüketimleri karşılaştırılmıştır. Bu yapılan çalışmanın teknik olmayan kayıpların ortalama % 62.07 azaltılmasında etkili olduğu, abone tahsilat verimine de ortalama %46.04 dolaylarında olumlu bir etki gösterildiği görülmüştür. Ayrıca yapılan algoritma sonucunda kontrol edilen abonelerin büyük çoğunluğunun usulsüz enerji kullanıldığı tespit edilmiş, bu sistem kurulduktan sonra arıza onarında %37.98 gibi belirgin bir düşüş yaşanmıştır. Arızalara bağlı olarak kesinti süreleri de %79.54 azaldığı görülmüştür. Ayrıca çalışmanın önemi, faydaları ve enerji verimliliğine etkisi vurgulanarak bu sistemin ülkemizde yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the demand for energy is increasing day by day and the production resources are limited, electrical energy is gaining importance for the country's economy. In the studies carried out, this rate is around 6% in European countries, where non-technical losses are around 14% in our country. It is the improper use of energy that causes the most economic damage among non-technical losses. Therefore, studies against the reduction of non-technical losses become more important than energy production. Electricity distribution companies invest in automatic meter reading systems in order to reduce the amount of non-technical losses to the target levels determined by EPDK. In this study; The effect of the system on the reduction of non-technical losses and energy efficiency was investigated by working on sample areas where the communication on the power line (PLC) installation was completed. By comparing the previous and next one-year data in the regions where the PLC system was installed, the average of non-technical losses of this study was 62.07%, and a positive effect of approximately 46.04% on the subscriber collection efficiency. In addition, as a result of the algorithm made, it was determined that the majority of the controlled subscribers used illegal energy, and after the establishment of this system, there was a significant decrease of 37.98% in fault repair. It has been observed that downtimes are reduced by about 79.54% depending on the malfunction. In addition, the importance of the study, its benefits and its effect on energy efficiency were emphasized and it was suggested to expand this system in our country.