Mandibular kanal varyasyonları, aksesuar mental foramen prevalansı ve morfolojik özelliklerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular canal variations, prevalence of accessory mental foramen and morphological properties by cone beam computed tomography
  1. Tez No: 707201
  2. Yazar: RIDVAN KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA İÇÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Klinisyenler rutin klinik müdahaleler sırasında, işlem yapacağı bölgenin anatomisi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmalıdır. Böylece klinisyen ilgili bölgeye yapacağı tedaviyi daha güvenli sınırlarda ve doğru bir şeklide planlayarak karşılaşılabilecek komplikasyonları engellemiş olacaktır. Özellikle mandibular kemiğe yapılacak müdahaleler sırasında mental foramen, mandibular kanal gibi anatomik yapılara ve bunlarda görülebilecek olası varyasyonlara karşı dikkatli olunmalıdır çünkü bu anatomik oluşumlar mandibular kemiğin kanlanmasını ve inervasyonunu sağlayan çok önemli sinir-damar paketlerini içermektedir. Bu tez çalışmasında kliniğimize daha önce çeşitli yakınmalarla başvurmuş, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri bulunan bir grup hastada, mental foramen ve mandibular kanal anatomisi hakkında bilgi elde etmek, bu anatomik yapılara ait varyasyonlatı tespit etmek, varyantların morfolojisi ve morfometrisi hakkında bilgi elde etmek ve görülme sıklıklarının araştırılması amaçlanmaktadır. Mandibular kanal sınırları ve mental foramen sınırlarının net olarak takip edilebildiği, 16-81 yaş aralığındaki 304 hastaya ait konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri retrospektif inceleme kapsamına dahil edildi. Travma veya rekonstrüktif cerrahi operasyon öyküsü bulunan, doğuştan gelen rahatsızlıkları olan, mental bölgede yarı sürmüş veya sürmemiş dişleri bulunan, mandibular premolar veya molar bölgelerde patolojileri olan, mandibula alt sınırını göstermeyen, anatomik yapıların tamamının görüntüye girmediği, mandibular kemik patolojisi bulunan ve düşük kalitedeki KIBT görüntüleri çalışma dışı bırakıldı. İncelenilen kesitte varyasyon olduğu düşünülen hastalarda, görüntüler diğer kesitlerde de değerlendirilerek kesin tanı konuldu. Ölçüm ve değerlendirmeler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılmayan verilerin gruplar arası karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. Sağ ve sol ölçümlerin değerlendirilmesinde ise Wilcoxon testinden yararlanıldı. Kategorik veriler ise Kikare testi ile değerlendirildi. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman sıra korelasyonu ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Clinicians should have detailed knowledge of the anatomy of the area to be operated during routine clinical interventions. Thus, the clinician will prevent complications that may be encountered by planning the treatment to the relevant area in a safer and more accurate manner. Particular attention should be paid to anatomical structures such as the mental foramen, mandibular canal and possible variations during interventions to the mandibular bone, because these anatomical formations contain very important nerve-vessel packages that provide blood supply and innervation to the mandibular bone. In this thesis study is intended to be investigated, to obtain information about the anatomy of the mental foramen and mandibular canal, to determine the variations of these anatomical structures, to obtain information about the morphology and morphometry of the variants, and to determine the frequency of their occurrence in a group of patients who previously applied to our clinic with various complaints and had cone-beam computed tomography images.. Cone-beam computed tomography (CBCT) images of 304 patients aged 16-81 years, whose mandibular canal borders and mental foramen borders could be clearly followed, were included in the retrospective analysis. Low quality CBCT images with a history of trauma or reconstructive surgery, congenital disorders, semi-erupted or unerupted teeth in the mental region, pathologies in the mandibular premolar or molar regions, not showing the lower border of the mandible, not all anatomical structures are visible, mandibular bone pathology and low quality was excluded from work. In patients who were thought to have variation in the examined section, a definitive diagnosis was made by evaluating the images in other sections as well. Measurements and evaluations were analyzed with IBM SPSS V23. Mann-Whitney U test was used for the comparison of non-normally distributed data between groups. Wilcoxon test was used to evaluate the right and left measurements. Categorical data were evaluated with the Chi-square test. The relationship between the variables was examined with Spearman rank correlation.