Hayvansal üretimin önemi ve Somali ekonomisine katkısı, Galgadud bölgesi örneği
The importance of animal production and its contribution to the somali economy, case study of galgadud region
- Tez No: 707207
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, Somali, Galgadud bölgesi Guricel ilçesinde göçebe hayvancılık işletmelerinin yapısal özelliklerini belirlemek ve sosyo-ekonomik analizini gerçekleştirilmesi, hayvancılıkta yaşanan sorunların ortaya konulması ve aynı zamanda hayvansal üretimin hem bölgesel ekonomiye hem de ülke ekonomisine katkısının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana materyallerini 2020 yılında Guricel ilçesinde hayvancılık yapan 50 adet göçer aile tipi işletmeden veri temini formu aracılığıyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. Örnekleme metodu olarak rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre işletmelerde maliyeti oluşturan masraf unsurları arasında %41,5 ile işçilik masrafları birinci sırada yer almakta, işçiliği sıası ile%29,5 oranında gıda ve gıda olmayan ev tüketim masrafları, %12,1 ile su masrafları, %10,0 ile canlı demirbaş amortismanları, %4,2 ile veteriner-sağlık masrafları, %1,5 ile nakliye masrafları ve %1,2 ile pazarlama masrafları izlemiştir. İşletme gelirlerinin ise %33,8'i envanter kıymet artışından, %30,1'ı keçi satışı gelirlerinden, %16,7 koyun satışı gelirlerinden, %7,0 deve sütü gelirlerinden, %6,0 yavru gelirinden, %3,0'i deve satış gelirlerinden, ve %3.4 evde tüketilen süt değerinden elde edildiği tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki göçebe hayvancılık işletmelerinin yıllık net karı 159 USD$ iken, mali rantabilitesi 1,4, rantabilite faktörü ise 4,1 ve fayda masraf oranı 1,04 olmuştur. Çalışmada göçebe hayvancılıkta yaşanan sorunlar arasında hayvan hastalıklarıyla yetersiz mücadele ve veteriner hizmetinlerine erişim, aşı ve tedavi maliyetlerinin pahalı olması, ılaç, aşı ve ulaşım eksikliği, yetersiz hayvancılık ıslah çalışmaları, kullanılan damızlık hayvanların yetersiz olması, düşük mera kalitesi ve su kaynaklarının sınırlı olması, eğitim ve sosyal güvenlik sistem imkanlarının yetersiz düzeyde olması, sermaye ve kârlığının düşük olması, kamu-devlet imkanlarının, teknolojik gelişme ve devlet desteğinin ve finansman imkanları yetersiz düzeyde olması, yetersiz altyapı ve tesisler ve hayvancılıkta yapılan yatırımlarının sınırlı olması ve kuraklık sorunları olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the structural characteristics of nomadic livestock enterprises in Guricel district of Galgadud region, Somalia, to perform socio-economic analysis, to reveal the problems experienced in animal husbandry, and also to determine the contribution of animal production to both the regional economy and the national economy. The main materials of the research are the data obtained through the data supply form from 50 nomadic family-type enterprises engaged in animal husbandry in the Guricel district in 2020. The Random sampling method was used as the sampling method. According to the results of the research, labor costs take the first place with 41.5% among the cost elements that make up the cost in the enterprises, with 29.5% food and non-food household consumption costs, water costs with %12,1, amortızatıon with %10,0, veterinary-health costs with %4,2, transport costs with %1,5 and marketing costs with %1,2. On the other hand, it has been determined that %33,8 of the income enterprises is obtained from the inventory value increase, %30,1 from the goat sales, 16,7% from the sheep sales %7,0 from the camel milk, %6,0 from the puppy revenue, %3,0 from the camel sales, , and 3,4 from the value of milk consumed at home. While the year net profit of the nomadic livestock enterprises in the study area was 159 USD, their financial profitability was 1.4, their profitability factor was 4.1 and the benefit-cost ratio was 1.04. In the study, the problems experienced in nomadic animal husbandry include the inadequate fight against animal diseases and access to veterinary services, expensive vaccination and treatment costs, lack of medicine, vaccine and transportation, insufficient livestock breeding studies, insufficient breeding animals used, low pasture quality and limited water resources, education, social security system facilities, low capital and profitability, insufficient public-state facilities, technological development, state support and financing opportunities, insufficient infrastructure and facilities, limited investments in livestock, and drought problems.