Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyüme ve çevre ilişkisi
Relationship between economic growth and environment in developing countries
  1. Tez No: 707206
  2. Yazar: CANSU AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EREN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsanlar yüzyıllar boyunca yaşamını sürdürebilmek için doğaya ihtiyaç duymuşlardır. Doğa ile ortak yaşamı benimseyen insan çevre ile olan ilişkisini, iktisadi faaliyetler yaşanana kadar barışık şekilde sürdürmüştür. İktisadi faaliyetlerin temelinde tarım devrimi yer almaktadır. Tarım devrimi sonrasında sanayi alanında yaşanan gelişmeler doğa ile olan ortak yaşamı tehdit etmeye başlamıştır. Tarım ve sanayi alanında ilerlemeler yaşandıkça çevre ile insan arasındaki denge bozulmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve Türkiye'nin yer aldığı seçilmiş gelişmekte olan ülkeler grubunda 1971-2017 dönemi için ekonomik büyüme ile çevresel bozulma arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan analizde GSYİH ve nüfus yoğunluğunun, ekolojik ayak izi üzerine etkisi incelenmiştir. Analizde kullanılan veriler Dünya Bankası veri tabanından elde edilmiştir. Yapılan analizde Eviews Programı kullanılmıştır. Ekonometrik yöntem olarak sırasıyla; değişkenlerin durağanlık derecelerini öğrenmek için Genişletilmiş Dickey Fuller (ADF) Birim Kök Testi, eşbütünleşme analizi için Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (autoregressive distributed lag - ARDL) sınır testi ve son olarak uzun dönem katsayı yöntemi için Tam Modifiye En Küçük Kareler Yöntemi (FMOLS) uygulanmıştır. Ekonometrik sonuçlara göre Brezilya ve Hindistan'da ekolojik ayak izi, GSYH ve nüfus yoğunluğu değişkenleri arasında uzun döneme ait bir etkileşim tespit edilememiştir. Güney Afrika ve Türkiye örneklerinde ise ekolojik ayak izi, GSYH ve nüfus yoğunluğu değişkenleri uzun dönemli ilişki içindedirler.
Özet (Çeviri)
Humans have needed nature for centuries to survive. Adopting a common life with nature, human beings maintained their relationship with the environment in a peaceful manner until economic activities took place. The agricultural revolution is the basis of economic activities. After the agricultural revolution, the developments in the field of industry began to threaten the common life with nature. As progress has been made in agriculture and industry, the balance between the environment and people has begun to deteriorate. In this study, it is aimed to examine the relationship between economic growth and environmental degradation in selected developing countries group including Brazil, South Africa, India and Turkey. In the analysis, the effect of GDP and population density on the ecological footprint was examined. The data used in the analysis were obtained from the World Bank database. Eviews Program was used in the analysis. As an econometric method, respectively; The Extended Dickey Fuller (ADF) Unit Root Test was applied to find out the stationarity degrees of the variables, the Autoregressive distributed lag (ARDL) bounds test for cointegration analysis and finally the Fully Modified Least Squares Method (FMOLS) was applied for the long- term coefficient method. According to econometric results, no long-term relationship was found between ecological footprint, GDP and population density in Brazil and India. It has been determined that there is a long-term relationship between ecological footprint, GDP and population density in South Africa and Turkey.