Türkiye'nin tarım ürünleri üretim ve dış ticaretinde gelişmeler
Developments in Turkey's agricultural products production and foreign trade summary
  1. Tez No: 707237
  2. Yazar: MUHARREM AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin 2010 – 2019 dönemi (10 yıllık) tarım ürünleri üretim ve dış ticaretindeki gelişmeleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ikincil veriler kullanılmıştır. Dış ticarette rekabet gücünü ölçmek amacıyla“Dış Ticaret Endeksi”(TDI) hesaplaması yapılmıştır. İncelenen dönemde tarımsal üretim ve dış ticaret artarak, yıllık ortalama 16,2 milyar $ ihracat, 11,3 milyar $ ithalat ve 4,9 milyar $ dış ticaret fazlası saptanmıştır. Tarım ürünleri dış ticareti, ürünler düzeyinde incelendiğinde, bazı ürünlerde olumlu, bazı ürünlerde ise olumsuz gelişmeler görülmüştür. TDI endeks hesaplamasına göre, inceleme kapsamındaki toplam 45 tarifenin (ürün/ürün grubu) 24'ünde net ihracatçı, 21'inde ise net ithalatçı olduğumuz saptanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında ilerleyen dönemlerde tarımsal üretimde kendi kendine yetebilen, uluslararası piyasalarda rekabet gücü daha yüksek bir ihracatçı ülke olabilmek için kısa, uzun ve orta vadeli politikalar belirlenmeli ve uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the developments in Turkey's Agrıcultural Products Production and Foreign Trade in the period of 2010 – 2019 (10 years). Secondary data was used in the research, in order to measure competitiveness in foreign trade, "Foreign Trade Index (TDI) calculation was made. During the period under review, in examined period, agricultural production and foreign trade increased, and an annual average of 16,2 billion dolars in exports, 11,3 billion dollars in imports and 4,9 billion dolars in foreign trade surplus were determined. When the foreign trade of agricultural products is examined at the level of products, positive developments were observed in some products and negative developments in some products. According to the foreign trade index calculation, it has been determined that we are net exporters in 24 of the tariffs and importes in 21 of them. In the light of the findings obtained, short, long and medium-term policies should be determined and impemented in order to become self sufficient in agricultural production and a more competitive earning export country in international markets in the following periods.