Otomotiv sektöründe iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesinde iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi uygulamalarının etkisi
The effect of occupational health and safety management system applications on the prevention of occupational accidents and occupational diseases in the automotive industry
- Tez No: 707252
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN PEKEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemede İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (İSGYS) uygulamalarının etkisinin hangi düzeyde olduğunu tespit etmek ve bu düzeyin farklı işletme özellikleri ile değişimini ortaya koymaktır. Çalışma literatür araştırmasına ek olarak anket uygulaması ile desteklenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği (İSG), iş kazası ve meslek hastalıkları kavramları ile OHSAS 18001 ve ISO 45001 İSGYS literatürden yararlanarak açıklanmıştır. Çalışma kapsamında örnek uygulama olarak İSGYS'ni uygulayan işletmeler, büyük ölçekli ve küçük ölçekli işletmeler olmak üzere iki gruba ayrılarak, farklı büyüklükteki işletmelerde İSGYS uygulamalarının iş kazası ve meslek hastalıkları sonuçları üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmek için işletmeler aynı sektörden olacak şekilde seçilmiştir. Bunun için otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmeler araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada üç adet büyük ölçekli ve üç adet küçük ölçekli olmak üzere toplam 6 adet işletme incelenmiştir. Küçük ölçekli işletmelerden 130 çalışana, büyük ölçekli işletmelerden ise 230 çalışana anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistik analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of Occupational Health and Safety Management System practices in preventing work accidents and occupational diseases and to reveal the change of this level with different business characteristics. The study was supported by the survey application in addition to the literature research. The concepts of occupational health and safety, work accident and occupational diseases and OHSAS 18001 and ISO 45001 Occupational Health and Safety Management Systems are explained by using the literature. Within the scope of the study, businesses operating and applying the Occupational Health and Safety Management System as a sample application were divided into two groups as large-scale and small-scale enterprises, and the effects of Occupational Health and Safety Management System applications on the results of occupational accidents and occupational diseases in enterprises of different sizes were compared. . In order to make a healthy comparison, businesses were selected from the same sector. For this purpose, companies operating in the automotive sector were included in the research. In the research, a total of 6 companies, three of which are large-scale and three of which are small-scale, were examined. A questionnaire was applied to 130 employees from small-scale companies and 230 employees from large-scale companies. The obtained data were evaluated in computer environment.