Otomotiv sektöründe iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının incelenmesi: Samsun örneği
Investigation of occupational health and safety awareness in automotive sector: The case of Samsun
  1. Tez No: 749995
  2. Yazar: EMİNE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyada ve ülkemizde sanayileşme ve teknolojik gelişmeye paralel olarak işyerlerinde üretimin faktörü olan işçilerin sağlık ve güvenlikleri ile ilgili bazı sorunlar yaşanmaktadır. Başlangıçta çok da önemli olmayan bu problemler, işlerin ve çalışmaların verimliliğini tehlikeye attıkları için giderek daha önemli hale gelmekte ve üzerinde düşünmek gerekmektedir. 20. yüzyıldan itibaren sanayileşmiş ülkeler, iş sağlığı ve güvenliği konularına odaklanmak zorunda kalmışlardır. Ülkemizde işgücünün korunması ve güvenliği konusunda ayrıntılı ve sistematik bir düzenleme yapılmaktadır. En kapsamlı çalışma olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve yönetmeliklerle desteklenmiştir. Bu yönetmelikler birçok sektörde mevzuat çerçevesinde uygulanmaktadır. Ancak iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının eksikliğine de bağlı olarak uygulamada bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle Otomotiv sanayisinde, çalışanların yüksek iş yükü ve uygun olmayan çalışma koşulları nedeniyle birçok iş kazası meydana gelebilmektedir. Bu endüstriyel kazalara neden olan riskler bilinerek, bu risklerin nelere yol açabileceği belirlenerek, risk maruziyetinin azaltılması ve uygun önlemler alınarak otomotiv sektörünün iş sağlığı ve güvenliği, iş performansı açısından yeniden düzenlenmesi sağlanacaktır. İşletmede iş sağlığı ve güvenliğine riayet edilmesi işletmedeki bu alandaki farkındalığını da arttıracaktır. Bu sayede bir işletmeden başlayan farkındalık artışı giderek yayılarak bütün işletmelerde sağlanacaktır. Çalışanların kendini güvende hissetmesi, iş performanslarının artmasıyla birlikte iş sağlığı güvenliği farkındalığını da artıracağı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında otomotiv sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği farkındalığına yapılacak olan anket çalışmasıyla dikkat çekilecektir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the industrialization and technological development in the world and in our country, there are some problems related to the health and safety of the workers who are the factors of production in the workplaces. These problems, which were not so important in the beginning, have become increasingly important as they jeopardize the efficiency of work and work and need to be considered. Since the 20th century, industrialized countries have had to focus on occupational health and safety issues. In our country, a detailed and systematic arrangement has been made on the protection and safety of the workforce. The Occupational Health and Safety Law No. 6331, which is the most comprehensive study, entered into force on 30 June 2012 and was supported by regulations. These regulations are implemented within the framework of legislation in many sectors, but due to the lack of awareness of occupational health and safety, there are some difficulties in practice. Many occupational accidents will occur in the automotive sector, machinery and environment, due to the high workload and unsuitable working conditions of the employees. By knowing the risks that cause these industrial accidents, by determining what these risks can cause, reducing risk exposure and taking appropriate measures, the automotive sector will be reorganized in terms of occupational health and safety, occupational health and safety and work performance. Compliance with occupational health and safety in the enterprise will also increase the awareness of occupational health and safety in the enterprise. In this way, the increase in awareness starting from one business will gradually spread and be achieved in all businesses. Employees will feel safe, work performance will increase, and this will facilitate the work of occupational health and safety professionals and increase awareness. In this study, attention will be drawn to the awareness of occupational health and safety in the automotive sector with a survey study.