Yeni sentezlenmiş kiral Ru(II)-fosfinit komplekslerinin bazı biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of some biological activities of newly synthesized chiral Ru(II)-phosphinite complexes
  1. Tez No: 707280
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada yeni sentezlenmiş sekiz farklı Kiral Ru(II)-Fosfinit kompleksleri iki gruba ayrılarak antioksidan, antimikrobiyal ve DNA bağlanma aktiviteleri test edildi. Sentez komplekslerin antioksidan aktivitelerini belirlemek için; DPPH serbest radikal süpürme, metal şelatlama ve demir indirgeme gücü analizleri yapıldı. 200.0 mg L-1 konsantrasyon da en yüksek radikal süpürme aktivitesini F1RuPS (% 90,93±0,98) ve F3RuPS (% 86,74±1,25) sergiledi. En yüksek metal şelatlama aktivitesini ise F1RuPS (% 65,45±1,46) ve F4RuPS (% 60,62±1,96) kompleksleri gösterdi. İndirgeyici güç aktivitesi en iyi olan komplekslerin F1RuPS ve F3RuPS olduğu gözlemlendi. İki Gram (+) ve iki Gram (-) bakteri kullanılarak komplekslerin antimikrobiyal aktiviteleri agar disk difüzyon yöntemi ile test edildi. Kiral Ru(II)-Fosfinit kompleksleri, Gram (+) bakterilerde 8-21 mm aralığında, Gram (-) bakterilerde 10-19 mm aralığında inhibisyon zonu oluşturduğu gözlemlendi. E. hirae Gram (+) bakteride F3RuB (21 mm) iyi derecede antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu belirlendi. Sentez komplekslerin DNA bağlanma aktivitelerini belirlemek için agaroz jel elektroforez yöntemi kullanıldı. DNA bağlanma aktivitesini belirlemek için buzağı timüs DNA'sı (CT-DNA) kullanıldı. Komplekslerin tümünde farklı oranlarda DNA bağlanma aktivitesi tespit edildi. En yüksek bağlanma aktivitesini F4RuPS kompleksinin gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, eight different newly synthesized Chiral Ru(II)-Phosphinite complexes were divided into two groups and their antioxidant, antimicrobial and DNA binding activities were tested. In order to determine the antioxidant activities of the synthesis complexes; DPPH free radical scavenging, metal chelating and iron reducing power analyzes were performed. F1RuPS (90.93±0.98%) and F3RuPS (86.74±1.25%) exhibited the highest radical scavenging activity at 200.0 mg L-1 concentration. F1RuPS (65.45%±1.46%) and F4RuPS (60.62±1.96%) complexes showed the highest metal chelating activity. It was observed that the complexes with the best reducing power activity were F1RuPS and F3RuPS. Antimicrobial activities of the complexes were tested by agar disc diffusion method using two Gram (+) and two Gram (-) bacteria. It was observed that chiral Ru(II)-Phosphinite complexes formed an inhibition zone in the range of 8-21 mm in Gram (+) bacteria and between 10-19 mm in Gram (-) bacteria. It was determined that F3RuB (21 mm) had a good antimicrobial effect on E. hirae gram (+) bacteria. Agarose gel electrophoresis method was used to determine the DNA binding activities of the synthesis complexes. Calf thymus DNA (CT-DNA) was used to determine DNA binding activity. Different levels of DNA binding activity were detected in all of the complexes. It was determined that the F4RuPS complex showed the highest binding activity.