Turistik tüketimin kimlik inşasındaki rolü
The role of tourism consumption in identity construction
- Tez No: 707299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ OYA COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Kimlik, turistik tüketimde merkezi bir role sahiptir. Ancak turizmle ilgili tüketim çalışmalarının önemli bir kısmı turistik tüketimde kimliğin rolünü ya göz ardı etmekte ya da buna yeterince değinmemektedir. Bu bağlamda söz konusu doktora tezinin amacı, turistik tüketimin kimlik inşasındaki rolüne yönelik bir anlayış geliştirmektir. Sözü edilen amaç doğrultusunda nitel araştırma desenlerinden gömülü kuram yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırılan konuya ilişkin yeni anlayışlar geliştirilmesine olanak tanıyan bu yaklaşım çerçevesinde gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler, araştırma yaklaşımının sistematiğine uygun olarak yapılmıştır. Kuramsal örnekleme tekniğinden yararlanılan araştırmada yirmi beş katılımcıyla görüşülmüştür. Araştırma sonuçları turistlerin, tüketim öncesi, sırası ve sonrasını kapsayan süreçlerde kimlikle bağlantılı tüketimler gerçekleştirdiklerini göstermiştir. Sonuçlar, turistlerin kimliklerine uygun ve turistik tüketimi kimliklerini inşa etmek için bir araç olarak nasıl kullandıklarını ortaya koymuştur. Bu doktora tezi kapsamında ortaya koyulan kimlik yönelimli turistik tüketim modeli, ilgili alanyazının yanı sıra uygulayıcılar/karar vericiler ve girişimciler için de kayda değer katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Identity plays a pivotal role in tourism consumption, though almost nearly all tourism-related consumption studies either underestimate or refer inadequately to identity's role in tourism consumption. In the context of this understanding, the purpose of the current doctoral dissertation is to bring about an understanding toward to role of identity construction through tourism consumption. Grounded theory which is one of the qualitative research approaches applied to accomplish the relevant purpose. An in-depth interview, enabling the researcher to gain new insights into investigated subject were implemented in accordance with the grounded theory approach stages. Twenty-five subjects were interviewed through theoretical sampling technique. Results of the research demonstrated that tourists are actualizing identity-tended consumptions in almost all processes of tourism consumption i.e. pre, during, and post tourism consumption process. The results shed light on both the way how tourists construct their identity through tourism consumptions and tourists consumptions that fit into their identity. Through presenting the identity tended tourism consumption model, the current doctoral dissertation provides and consists of a set of profound contributions not only to the relevant literature but practitioners/decision-makers and entreprenuers.