Bayburt ili fasulye ekim alanlarında görülen yabancı otlar, yoğunlukları ve rastlama sıklıkları
Determination of the weed species, density and frequency in bean fields in Bayburt province
- Tez No: 707298
 - Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇORUH
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Çalışma Bayburt ili fasulye ekim alanlarındaki yabancı otların tespiti, yoğunlukları ve rastlama sıklıkları durumlarının belirlenmesi amacıyla 2020 yılında Bayburt Merkez, Demirözü ve Aydıntepe ilçelerinde yürütülmüştür. Yöntem: Sürvey çalışmaları 2020 yılında ilçe sayısına orantılı olarak bölümlü örnekleme yöntemine göre yapılmıştır. Çalışma yapılacak alanın çevresindeki ürün deseni göz önüne alınarak, farklı ürün desenlerinin bulunduğu bölgelerde çalışmalar alanın iç kesimlerinde 1 m²'lik çerçeveler kullanılarak yapılmıştır. Çerçeve içerisine denk gelen her bir yabancı ot için sayımlar yapılmıştır. Bulgular: Çalışmalar sonucu fasulye ekim alanlarında 16 familyaya ait 26 cinse mensup 26 yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı otların yoğunluklarının 0,02 ile 5,29 bitki/m2 arasında değiştiği ve ortalama yoğunluğun ise 18,98 bitki/m2 olduğu tespit edilmiştir. Bayburt il bazında yapılan sürvey çalışmaları sonucu ortalama yoğunluk ve rastlama sıklığı bakımından en fazla türler sırasıyla Elymus repens (L.) Gould (5,29 bitki/m2; %68,46), Amaranthus retroflexus L. (4,50 bitki/m2; %66,65), Convolvulus arvensis L. (3,16 bitki/m2; %62,92), Chenopodium album L. (0,87 bitki/m2; %31,86) ve Cirsium arvense (L.) Scop. (0,82 bitki/m2; %31,79) olup en az türler ise sırasıyla Setaria viridis (L.) P. Beauv. (0,07 bitki/m2; %5,67), Ranunculus arvensis L. (0,07 bitki/m2; %4,76), Chondrilla juncea L. (0,07 bitki/m2; %3,89), Vicia cracca L. (0,06 bitki/m2; %5,56), Boreava orientalis Jaub. and Spach (0,04 bitki/m2; %3,43) ve Isatis glauca Aucher ex Boiss. (0,02 bitki/m2; %1,54) olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bayburt ili fasulye tarlalarında, birim alandan elde edilecek verimin artırılması için özellikle Elymus repens (L.) Gould, Amaranthus retroflexus L. ve Convolvulus arvensis L. gibi yabancı otlarla mücadele yapılması gerekmektedir. Bunun için yöreye adapte olmuş fasulye çeşitlerine önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was carried out in Bayburt Merkez, Demirözü and Aydıntepe districts in 2020 in order to determine the detection, density and incidence of weeds in the bean cultivation areas of Bayburt Province. Method: Survey studies were carried out in 2020 according to the divisional sampling method in proportion to the number of districts. Considering the product pattern around the area to be studied, studies were carried out in areas with different product patterns, using 1 m² frames in the inner parts of the area. Counts were made for each weed in the frame. Findings As a result of the studies, 26 weed species belonging to 26 genera belonging to 16 families were determined in the bean cultivation areas. It has been determined that the densities of these weeds vary between 0,02 and 5,29 plant/m2 and the average density is 18,98 plant/m2. As a result of the survey studies carried out on the basis of Bayburt province, the most species in terms of average density and frequency of occurrence were Elymus repens (L.) Gould (5,29 plant/m2; 68,46%), Amaranthus retroflexus L. (4,50 plant/m2; 66,65%), Convolvulus arvensis L. (3,16 plant/m2; 62,92%), Chenopodium album L. (0,87 plant/m2; 31,86%) and Cirsium arvense (L.) Scop. (0,82 plant/m2; 31,79%) and the least species were Setaria viridis (L.) P. Beauv. (0,07 plant/m2; 5,67%), Ranunculus arvensis L. (0,07 plant/m2; 4,76%), Chondrilla juncea L. (0,07 plant/m2; 3,89%), Vicia cracca L. (0,06 plant/m2; 5,56%), Boreava orientalis Jaub. and Spach (0,04 plant/m2; 3,43%) and Isatis glauca Aucher ex Boiss. (0,02 plant/m2; 1,54%). Results: In the bean fields of Bayburt province, it is necessary to control weeds such as Elymus repens (L.) Gould, Amaranthus retroflexus L. and Convolvulus arvensis L. in order to increase the yield to be obtained from the unit area. For this, it is necessary to pay attention to planting bean varieties adapted to the region.