Bankaların finansal performansının seçilmiş makro göstergeler paralelinde analizi: Türkiye örneği
Analysis of banks' financial performance in parallel of selected macro indicators: The case of Turkey
- Tez No: 707329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Finansal gelişme ve makro değişkenler arasındaki etkileşim birçok çalışmada incelenmiştir. İncelemelerde bankacılık tarafında değişken olarak genelde kredi artış/azalışı kullanılmıştır. Bu alandaki çalışmalardan çıkan hâkim görüş finansal gelişme ile makroekonomik gelişme arasında etkileşimin olduğu şeklindedir. Çalışmada piyasalara sağlanan fonların artış veya azalışının tekil etkisi değil, bankacılık sektörünün değerlendirme yöntemlerinden biri olan CAMELS yapısı içerisindeki parametrelerin modifiye edilerek oluşan nihai sonucun seçilen makro değişkenler paralelinde incelenmesi amaçlanmıştır. İşsizlik, ülke ekonomilerindeki genişleme veya daralmayı incelemek için bir parametre olarak sıklıkla kullanılmıştır, imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve banka dışı sektörün karlılığı bu maksatla kullanılan değişkenlerdendir. Çalışmada etkileşimlerin istatistik sonuçlarına geçmeden önce performansı oluşturan bankacılık ürünlerine özetle değinilmiştir. Devamında bankacılık performansını etkileyen müşteri tercihleri ile birlikte mikro ve makro düzeyde diğer etkenlere ve dünyada kullanılan başka diğer derecelendirme sistemlerine de kısaca değinilmiştir. Çalışmada kullanılan CAMELS analiz yönteminin Türk Bankacılık sistemine uygun olup olmadığı, sonuçlarının bankaların performansını tam olarak yansıtıp yansıtmadığı ile ilgili yapılan inceleme ve değerlendirmelerden bazıları literatür taraması kapsamında konulmuştur. Son bölümde ise Türkiye'deki bankacılık sektörünün hesaplanan nihai performans değişim değeri ile işsizlik, banka dışı sektör karlılık değişim oranı, imalat sanayi kapasite kullanım oranı arasındaki etkileşimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The interaction between financial development and macro variables have been examined in many studies. In the studies, generally the credit increase/decrease is used as the variable on the banking side. The dominant view of the studies in this field is, there is interaction between financial development and macroeconomic development. The study has not aimed the unique effect of the rise or decrease in the funds of the funds provided to the markets, but to examine the final result in the selected macro variables by CAMELS which is one of the evaluation methods of the banking sector by modification of its parameters. Unemployment has often been used as a parameter when studying increase or depression in economies. Capacity Utilization Rate of Manufacturing Industry and the profitability of the non-bank sector are the variables used for this purpose. In the study, before looking at statistical results of interactions, the products which constitute performance of banks are given briefly. Then it has been also briefly been mentioned about other micro and macro-level factors and other rating systems used in the world and customer preferences affecting banking performance. Analysis and evaluations about whether the CAMELS analysis method used in the study is in suitable with the Turkish banking system and fully reflects performances of banks or not, are included in the scan of literature. In the last chapter, it has been examined interactions between the change of final result of performance in the banking sector in Turkey and the unemployment, non-bank sector profitability change rate, capacity utilization rate of manufacturing industry.