Kabin ekibinin mesleki tükenmişlik düzeyinin incelenmesi: Bir özel havayolu şirketi örneği
The inspection of occupational burnout level of flight cabin crew: Sample study for a private airline
- Tez No: 707354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tükenmişlik, her meslek grubunda ortaya çıkabilecek psikolojik bir rahatsızlık olmakla birlikte özellikle hizmet sektöründe çalışan bireylerde daha sık görülebilmektedir. Havayolu şirketlerinin vitrini durumunda olan kabin ekiplerinin yüz-yüze hizmet vermeleri, emek yoğun çalışmaları, düzenli mesai kavramlarının olmayışı gibi etkenler bir takım sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Tükenmişlik sendromunu yaşayan kabin ekibi çalışanlarının uçuşlarına katılmamaları, çalışırken işe odaklanamamaları, yolcuya verilen hizmetin düşük olması şirketler için de maliyet ve imaj kaybına neden olmaktadır. Bu çalışmada; kabin ekiplerinin tükenmişlik düzeylerinin ölçülmesi ve elde edilen sonuçların demografik faktörlere göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Verileri elde etmek amacıyla Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmış ve Antalya'da faaliyet gösteren bir özel havayolu şirketinin kabin ekibi çalışanlarına anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; gençlerin tükenmişlik düzeylerinin daha fazla olduğu, yaş ilerledikçe çalışanların duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı düzeylerinin azaldığı görülmektedir. Evli olan ve de çocuk sahibi olan işgörenlerin beklenenin aksine tükenmişlik alt boyutları anlamında etkilenmedikleri görülmektedir. Çalışma statüsü ile tükenmişlik alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout is a psychological disorder that may occur in every profession group, but it can be seen more frequently in individuals working in the service sector. Factors such as face to face service of the cabin crews who are showcase of the airline companies, their labor intensive work and the absence of regular working hours, bring along some problems. Cabin crew members who experience burnout syndrome, not attending their flights, not being able to focus on work while working, and low service to the passenger cause cost and image loss for companies. In this study, the intended is o measure the burnout of cabin crews and to evaluate the results according to the demographic factors. Maslach Burnout Inventory was utilized to collect data and a survey study was applied to cabin crew employees working in a private airline company operating in Antalya. According to the results of the study; young people become more exhausted, when working people become older, employees have lower levels of emotional exhaustion, depersonalization and low personal accomplishment. Contrast to general thoughts married working people and working people who have children are not more influenced sub- dimensions of burnout. A significant relationship was found between work status and the sub-dimensions of burnout.