Atatürk Üniversitesi yerleşkesi için kojenerasyon sisteminin ekonomik analizi
Economic analysis of a cogeneration system for Atatürk University campus
  1. Tez No: 707377
  2. Yazar: AHMET ERİŞMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada. Atatürk Üniversitesi yerleşkesi için kurulması düşünülen kojenerasyon sisteminin ekonomik analizi yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışma için Atatürk Üniversitesi yapı işleri daire başkanlığından ve ısı merkezinden 2019 yılına ait gerekli bilgiler alınmıştır. Aylık tüketimlerin en çok ve en az olduğu aylar dikkate alınarak motor gücü belirlenmiştir. Bu verilere göre Geri Ödeme Süresi (GÖS), Net Bugünkü Değer (NBD) ve Fayda Maliyet Analizleri (F/M) yapılarak gerekli grafikler oluşturulmuştur. Bulgular: Atatürk Üniversitesi yerleşkesinin yıllık elektrik enerjisi ihtiyacının %91,9 u seçilen kojenerasyon sistemi ile karşılandığı görülmüştür. Ancak seçilen kojenerasyon sistemi yerleşke için gerekli olan ısıl enerjinin yalnızca %18,6'sını üretebilecektir. Sonuç: Elde edilen analizler sonucu Atatürk Üniversitesi yerleşkesindeki ısı merkezi ile ısıtılan birimler için kojenerasyon ünitesinin kurulması durumunda geri ödeme süresi yaklaşık 2 yıl olarak bulunmuştur. Paranın bugünkü değeri analizi ve fayda/maliyet analizinin de olumlu olduğu görülmüştür. Analizler sonucunda kojenerasyon sisteminin enerji açısından Atatürk Üniversitesi'ne hem ekonomik hem de çevresel olarak katkı sağlayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, an economic analysis of a cogeneration system, which is planned to be established for the Atatürk University campus, was made. Method: The data necessary for this study was obtained from Atatürk University, Directorate of Construction and from the Heating Plant for the year 2019. Engine power was determined by taking into account the months with the highest and lowest monthly consumptions. According to these data, Payback Period (PBP), Net Present Value (NPV) and Cost-Benefit Analysis (CBA) were made and relevant graphs were plotted. Findings: It has been found out that 91.9% of the annual electrical energy need of the Atatürk University campus could be met by the proposed cogeneration system. However, the cogeneration system will be able to produce only 18.6% of the thermal energy required for the campus. Results : As a result of the analyzes, the PBP was found to be approximately 2 years in the case a cogeneration system is established for the units heated by the Heating Plant in the Atatürk University campus. Present value of money analysis and benefit/cost analysis were also found to be positive. As a result of the analyzes, the proposed cogeneration system was found to have the potential to contribute to Atatürk University both economically and environmentally with regards to the energy consumption.