Iğdır Üniversitesi Yerleşkesinin peyzaj planlama ve tasarım ilkelerinin belirlenmesi
University of determination Iğdır Campus Landscape planning and design principles
  1. Tez No: 275654
  2. Yazar: AHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ortaçağda medrese ve kiliseler içerisinde yer alan üniversiteler günümüzde şehir dışında veya şehrin gelişmeye açık yönünde şehirlerin gelişmesini desteklemek için kampus şeklinde planlanmaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği çağımızda eğitim ve bilimsel çalışmalar önem kazanmaktadır. Eğitimin ana merkezini oluşturan üniversiteler yerleşim ve planlama açısından önem arz etmektedir. Gelişmiş ülkelerde geçmişi oldukça eskilere dayanan üniversite yerleşkeleri ve üniversiteler, ülkemizde yenidir ve aynı zamanda ülkemizde üniversiteler gelişimleri kısmen tamamlamışlar veya daha tamamlayamamışlardır.Iğdır Üniversitesi Suveren yerleşkesi yaklaşık olarak 3.500 da alana sahip olup, bunun yaklaşık 780.000 m2 kapalı alana 2.700.000 m2 açık alan olarak tasarlanmıştır. Alanla ilgili sörvey, avan proje kesin ve plantasyon projeleri hazırlanmıştır.Bu çalışmada üniversite yerleşke planlamasının Peyzaj Mimarlığı meslek disiplini açısından önemi ortaya konularak Iğdır Üniversitesi Suveren Yerleşkesi örnek olarak seçilmiştir. Bu konuyla ilgili litaratür araştırmalarını takiben oluşturulan yöntem ışığında elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.Iğdır Üniversitesi Suveren Yerleşkesi'nin peyzaj mimarlığı açısından önemli kriterleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the universities were located in the theology schools and churches in the Middle Ages, today they are planned out of urban or in the direction of the urban that is suiable for development due to support the development of urban as a shape of campus. Today technology is develop fast so training and science works become important. Universites are main center of education, important for settlement and planning. The history of universities and campuses is old in developed countries, but in our country they have short period of time and also improvement of universities is completed relatively or not just completed.Suveren Campus of Iğdır University has area of approximately 3.500 decare. The area of approximately 780.000 m2 was designed as covered and 2.700.000 m2 was designed as open area. The survey, preliminary project, structural and plantation projects regarding this area were prepeared.In this work, the importance of University Campus planning was approached by professional discipline of Landscape Architecture and in this context the Suveren Campus of Iğdır University was chosen as sample. On this topic the findings were evaluated by method after reserching litterateur. Important criteria of Landscape Architecture for Suveren Campus of Iğdır University was presented.