Abamektin'in rat akciğer dokusu üzerine subakut etkisi ile melatonin'in koruyucu rolü
Subacute effect of abamectin on rat lung tissue and protective role of melatonin
  1. Tez No: 939688
  2. Yazar: REFİK YASİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER, PROF. DR. MELTEM UZUNHİSARCIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Abamektin, güçlü antelmintik ve insektisidal aktivitesi nedeniyle yaygın olarak kullanılan bir pestisittir ve insan dahil olmak üzere hedef dışı organizmalar üzerinde toksik etkilere sahiptir. Fasulye, pamuk, fındık kültürü, mısır, narenciye, patates gibi mahsullerde ve evdeki zararlıların kontrolünde kullanımının yanı sıra sığır ve koyunlarda mide-bağırsak nematodları ve akciğer solucanlarıyla mücadelede sıklıkla kullanılmaktadır. Melatonin doğal bir nörohormondur ve güçlü antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-apoptotik etkilere sahiptir. Bu tez çalışmasında abamektinin ratların akciğer dokusunda toksik etkileri üzerine melatoninin olası koruyucu etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaçla 24 rat kontrol grubu, melatonin grubu (10 mg/kg/gün), abamektin grubu (0,5 mg/kg/gün) ve melatonin (10 mg/kg/gün) + abamektin (0,5 mg/kg/gün) grubu olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Test maddelerinin uygulamaları 28 gün boyunca hergün gavaj yoluyla gerçekleştirilmiştir. Uygulama periyodunun sonunda, ratlardan alınan akciğer dokularında malondialdehit (MDA) seviyesi ve endojen antioksidan enzim aktiviteleri [süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon-S-transferaz (GST), glutatyon peroksidaz (GPx)] değerlendirilmiştir. Abamektin uygulanan ratların akciğer dokusunda MDA seviyesinin arttığı ve antioksidan enzim aktivitelerinin azaldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte abamektin ile birlikte melatonin takviyesi abamektinin neden olduğu oksidatif stres parametrelerindeki değişiklikleri tersine çevirmiştir. Aynı zamanda abamektin akciğer dokusunda interalveaolar septumda kalınlaşma, hemoraji, inflamatuar hücre infiltrasyonu, bronşiyal epitelde dejenerasyon, amfizematöz değişiklikler gibi histopatolojik değişikliklere neden olmuştur. Melatonin abamektinin akciğer dokusunda neden olduğu patolojik değişiklikleri hafifletmiştir. Sonuç olarak ekzojen melatonin takviyesi abamektinin ratların akciğer dokusunda neden olduğu toksik etkileri hafifletmiştir.
Özet (Çeviri)
Abamectin is a widely used pesticide due to its strong anthelmintic and insecticidal activity and has toxic effects on non-target organisms including humans. In addition to its use in controlling pests in crops such as beans, cotton, hazelnut culture, corn, citrus, and potatoes, it is frequently used in the fight against gastrointestinal nematodes and lungworms in cattle and sheep. Melatonin is a natural neurohormone and has strong antioxidant, anti-inflammatory and anti-apoptotic effects. In this thesis study, the possible protective effects of melatonin on the toxic effects of abamectin on the lung tissue of rats were evaluated. For this purpose, 24 rats were divided into 4 groups as control group, melatonin group (10 mg/kg/day), abamectin group (0.5 mg/kg/day), and melatonin (10 mg/kg/day) + abamectin (0.5 mg/kg/day) group. Applications of the test substances were carried out daily for 28 days by gavage. At the end of the application period, malondialdehyde (MDA) levels and endogenous antioxidant enzyme activities [superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione-S-transferase (GST), glutathione peroxidase (GPx)] were evaluated in lung tissues taken from rats. It was determined that MDA levels increased and antioxidant enzyme activities decreased in the lung tissues of rats administered abamectin. However, melatonin supplementation together with abamectin reversed the changes in oxidative stress parameters caused by abamectin. At the same time, abamectin caused histopathological changes such as thickening of the interalveolar septum, hemorrhage, inflammatory cell infiltration, degeneration of the bronchial epithelium, and emphysematous changes in the lung tissue. Melatonin alleviates the pathological changes caused by abamectin in the lung tissue. As a result, exogenous melatonin supplementation alleviated the toxic effects of abamectin on the lung tissue of rats.