Kalsiyum antagonistlerinin, fare ileumunun asetilkolin uyarıcılı kasılmaları üzerine in vitro etkileri
Effect of the calcium antagonists on ACh-induced cotractions of the mouse ileum in vitro
- Tez No: 70741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET İzole fare ileumu longitudinal düz kasının 10“6 M asetilkolinle (ACh) uyarılmış kasılmaları üzerine kalsiyum antagonistleri verapamil, diltiazem, nifedipin, amlodipin, felodipin, flunarizin ve iskelet kası gevşeticisi dantrolenin etkileri araştırıldı. Çalışmalar Tyrod solüsyonunda gerçekleştirildi. ACh-uyarıcılı (10”6 M) birinci kasılma kontrol olarak belirlendikten 15 dakika sonra antagonist direkt olarak organ banyosuna ilave edildi. 15 dakikalık bir bekleme süresinden sonra ikinci ACh-uyarıcılı kasılma oluşturuldu. İki kasılma cevabı kıyaslanarak inhibisyon oranı belirlendi. Her bir antagonist beş farklı dozda çalışıldı. Verapamil 1CT9M -10“5M, diltiazem 1 fJ9 M -1 CT5 M, nifedipin irj16M -1fJ12 M, amlodipin 1fJ11 M -1CT7M, felodipin 1 fJ13 M -1 0'9 M, flunarizin 1 0-13 M-1 0”9 M ve dantrolen 10“10M -lO^M konsantrasyonlarda çalışıldı. Kasılmaları %50 inhibe eden konsantrasyon değerleri (ICso) verapamil için 2.85 x 10”7M, diltiazem için 5.5 x 10“7 M, nifedipin için 4.1 x 10'14 M, amlodipin için 4.95 x 10”9 M, felodipin için 4.15 x 10'11 M, flunarizin için 7.2 x 10“11 M oldu. Etki gücüne göre sıralama ise nifedipin > felodipin > flunarizin > amlodipin > verapamil > diltiazem şeklinde oluştu. Dantrolen yalnızca 10”6 M konsantrasyonda ACh-uyarıcılı kasılmalarda anlamlı bir inhibisyon oluşturdu. Fare ileumunun ACh-uyarıcılı kasılmalarının, hücre dışındaki kalsiyumun hücre içine girişi aracılığıyla oluştuğu görülmektedir. Bu nedenle, ACh-uyarıcılı kasılmalar kalsiyum antagonistlerince önlemiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Effects of calcium antagonists such as verapamil, diltiazem, nifedipine, amlodipine, felodipine, flunarizine, and skeletal muscular relaxant, dantrolene, on isolated longitudinal smooth muscle of mouse ileum of which contractions were induced by lO^M of acetylcholine (ACh) were investigated. Studies were performed in Tyrod solution. 15-minutes after the first ACh- induced (10“6 M) contraction was accepted as the control, the antagonist was directly added to the organ bath. A second ACh-induced contraction was performed after a f5-minutes standing interval. Responses of two contractions were compared and the inhibition percentage was determined. Each antagonist was studied in five different concentrations. The studied concentrations of the calcium antagonists were as follows: 10”9-10'5 M for verapamil, 10“9-10”5 M for diltiazem, 10“16-10'12 M for nifedipine, 10”11 -10'7 M for amlodipine, 10“13 -10”9 M for felodipine, 10“13 -10'9 M for flunarizine, and 10”10 -10*6 M for dantrolene. Concentration values producing 50% inhibition of contractions (IC50) were detected to be 2.85 x 10“7 M for verapamil, 5.55 x 10”7 M for diltiazem, 4.1 x 10“14 M for nifedipine, 4.95 x 10”9 M for amlodipine, 4.15 x 10“11 M for felodipine, and 7.2 x 10”11 M for flunarizine. The order of effectiveness was found to be nifedipine > felodipine > flunarizine > amlodipine > verapamil > diltiazem. Dantrolene produced significant inhibition in ACh-induced contractions only at the lO^M concentration. As ACh-induced contraction in isolated ileal longitudinal smooth muscle of mouse seemed to be mediated by influx of extracellular calcium. Therefore ACh-induced contractions were prevented by calcium antagonists.