Generation of pancreatic beta cell-like insulin-producing cells from induced pluripotent stem cells
  1. Tez No: 707401
  2. Yazar: BÜŞRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHTER DİLŞAD ŞANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gen ve Hücre Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Uyarılmış pluripotent kök hücrelerden (uPKHler) pankreatik beta hücresi benzeri insülin üreten hücre (İÜH) oluşturulmasını hedefleyen çalışmalar, diyabette beta hücre yıkımının/disfonksiyonunun telafisini amaçlamaktadır. Pankreas veya adacık transplantasyonları, yetersiz donör sayısı ve immun baskılama gerekliliği gibi dezavantajlarla ilişkilendirilmektedir. Ekzojen insülin uygulamasının da, hayat kurtarıcı nitelikte olmasına rağmen optimal düzelme sağlayamadığı, ve muhtemel uzun dönem komplikasyonları engelleyemediği bilinmektedir. Bireylerin kendi hücrelerinden elde edilen uPKHlerden oluşturulan İÜHlerden sınırsız beta hücre kaynağı elde edilebilme olasılığı ve immun baskılama gerekliliğinin ortadan kalkma/azalma potansiyeli heyecan yaratmaktadır; ancak optimum düzeyde etkin ve daha güvenli yaklaşımların gerekliliği de bilinmektedir. Çalışmamızda, iyileştirilmiş bir protokolle uPKHlerden beta hücre-benzeri İÜHler elde edebilmeyi hedefledik. Yöntem: İÜH eldesinde, beta hücre oluşum sürecinde anahtar sinyal yollarını aktive ettiği bilinen spesifik küçük moleküller ve diyabette koruyucu etkisi gösterilmiş olan TNF-Related Apoptosis-Inducing Ligand (TRAIL) molekülünü kullandık. uPKHlerin karakterizasyonları, morfolojik kriterlerin ve pluripotensinin doğrulanması ve mikoplazma analizi ile gerçekleştirildi. İÜH eldesindeki üç farklı aşama (definitif endoderm, pankreatik farklılaşma, ve beta hücresi benzeri İÜHlere farklılaşma), spesifik belirteçler için immunositokimyasal boyamalar ve insülin salınımının belirlenmesi için insülin ELISA analizi ile doğrulandı. Bulgular: Spesifik küçük moleküllerin ve sTRAIL'ın kullanıldığı bir protokolle insan uPKHlerinden İÜHler elde ettik. İÜH oluşumundaki farklı aşamalar, Sox17 ve FoxA2 (definitif endoderm); PDX-1 ve insülin (pankreatik farklılaşma); ve PDX-1, insülin, NeuroD1, Pax6 ve Islet-1 (İÜHlere farklılaşma) ekspresyonları ile doğrulandı. sTRAIL uygulaması ile insülin salınımında önemli artış gözlendi. Sonuç: Çalışmamızda kullandığımız kombine protokol, insülin salınımının sTRAIL ile artırıldığı güçlendirilmiş bir yaklaşım olarak yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies on generation of pancreatic beta cell-like insulin-producing cells (IPCs) from induced pluripotent stem cells (iPSCs) aim to compensate for beta cell destruction/dysfunction in diabetes. Pancreas or islet transplantations are frequently associated with disadvantages such as insufficient number of donors and requirement for immunosuppression. Although exogenous insulin administration is life-saving, it is still not considered optimal, with possible long-term complications. IPCs generated from iPSCs originating from individuals' own cells have a great potential to provide an infinite beta cell source and eliminate/reduce requirement for immunosuppression; however, optimally efficient and safer strategies are still needed. In our study, we aimed to generate beta cell-like IPCs from IPSCs via an improved approach. Method: We used small molecules activating key signaling pathways throughout beta cell development and the TNF-Related Apoptosis-Inducing Ligand (TRAIL) molecule, the protective effect of which is frequently reported in diabetes. iPSC characterization was done via confirmation of morphological criteria and pluripotency, along with mycoplasma analysis. We identified three different stages (definitive endoderm, pancreatic differentiation, and differentiation into beta cell-like IPCs) via immunocytochemical stainings for specific markers and insulin ELISA assay for detection of the insulin release. Results: We obtained IPCs from human iPSCs via use of specific small molecules and sTRAIL. Differentiation into three distinct stages of beta cell-like IPCs were confirmed by expression of Sox17 and FoxA2 (definitive endoderm); PDX-1 and insulin (pancreatic differentiation); and PDX-1, insulin, NeuroD1, Pax6, and Islet-1 (differentiation into IPCs). Significantly increased insulin secretion was evident by sTRAIL application. Conclusion: The combined approach of IPC generation used in our study may be useful as an improved strategy, with enhanced insulin secretion in cells in response to different doses of sTRAIL stimulation.