Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun siyasi kişiliği ve görüşleri
Political personality and opinions of Yakup Kadri Karaosmanoğlu
- Tez No: 707402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yakup Kadri, Kahire'de dünyaya gelmiştir. Gençlik yılları Kahire ve Manisa arasında geçen Yakup Kadri, yazı hayatının başında Fecr-i Ati akımı içerisinde yer alarak“sanat, şahsi ve muhteremdir”anlayışının savunucusu olmuştur. Millî Mücadele Dönemi'nde gönüllü olarak Batı Cephesi'ne gitmiştir. İşgal altında bulunan memleketin haklı direnişini yazıları ile kamuoyuna duyurmuştur. Bu yönü ve Mustafa Kemal ile olan yakınlığı siyasete atılma sürecini hızlandıran belki de en önemli faktördür. 1932'dehükûmetindesteği alınarak çıkarılan Kadro dergisinin imtiyaz sahipliğini üstlenmiştir. Yakup Kadri modernleşme yolunda ilerleyen yeni Türkiye'nin sahiplendiği vizyon içerisinde yer almaktan çekinmemiştir. 1934'te ani bir karar ile elçilik görevine atanmıştır. Elçiliği boyunca memleketi dışarıdan takip eden Yakup Kadri 1955'te yaş haddinden emekli olduğu güne kadarki anı ve gözlemlerini“Zoraki Diplomat”isimli kitapta toplamıştır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ülkeye döndüğünde bıraktığından farklı bir tablo görmüştür. Türkiye'nin değişen politika ortamını yazdığı gazete yazılarında eleştirmiştir. Çok partili hayat boyunca DP hükûmetini eleştirirken bir yandan da Millî Mücadele sürecinden itibaren bağ kuruduğu Kemalizm ile mevcut CHP anlayışını sorgulamaya başlamıştır. Değişen siyasi hava ve dünya şartları Türk siyasetinde de farlılıklara yol açmıştır. 27 Mayıs 1960 sabahı Türkiye olağanüstü bir güne uyanmıştır. Bu tarihî olay hem siyasi hayat hem de toplumun sosyal yaşamında derin izler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Yakup Kadri was born in Manisa. Karaosmanoğlu, who spent his youth between Cairo and Manisa, defended the understanding of“art is personal and venerable”in literature with the Fecri-Ati movement. He voluntarily went to Western front during the National Struggle period. He announced the rightful resistance of the occupied country with his writings. This aspect of him and his closeness with Mustafa Kemal are perhaps the most important factors that accelerated his entering into politics.In 1932, he assumed the privilege of the Kadro magazine, which was published with the support of his government.he will not hesitate to take part in the vision embraced by the New Turkey, which is advancing on the path of modernization. He was appointed to the mission of embassy with a sudden decision in 1954.Yakup Kadri, who followed the country from the outside during his embassy, collected his memories and observations in a book called 'Zoraki Diplomat' until the day he retired from the age limit in 1955.When Yakup Kadri returned to the country, he encountered a different view than the one he left.He criticized the political environment before and after Turkey in his newspaper articles.While he was criticizing the DP government throughout his multi-party life, he started to question the current understanding of CHP with the understanding of Kemalism, which he had bonded with since the National Struggle. Changing political climate and world conditions have also led to differences in Turkish politics.This historical event has left deep traces both in the political life and in the social life of the society.