Prostat karsinomunda PSA'nın yeri: Prostat kanseri erken tanısında prostat spesifik antijenin yeri
The Importance of PSA in prostatic carcinoma
  1. Tez No: 70745
  2. Yazar: TUĞRUL PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Aralık- 1992 ile Aralık- 1996 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda prostat kanseri tanısı alan 30 hasta ile kontrol grubu olarak BPH tanısı alan 30 hasta incelenmiştir. Serum PSA değerleri incelendiğinde PK grubunda, kontrol grubuna göre serum PSA değerinin yaklaşık 1 0 kat fazla olduğu saptanmıştır. Serum PSA değeri heriki grupta da yaş ve DRM bulguları ile karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanamamıştır. Serum PSA değeri ile TRUS bulguları karşılaştırılmış ve kontrol grubunda anlamlı ilişki saptanamazken PK grubunda istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. PK grubunda serum PSA değeri ile klinik evre ve Gleason grade arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Günümüzde prostat kanseri için ideal tümör belirteci arayışı sürmesine rağmen, erken tanıda serum PSA değerinin elimizdeki en Önemli gösterge olduğu kabul edilmektedir. 50 yaş üzerindeki erkeklerde serum PSA değerine yılda bir defa bakılarak 4 ng/ml'nin üzerindeki değerlerde TRUS inceleme yapılması ve biyopsi alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been held at Gaziantep University School of Medicine Department of Urology in the period of December 1992 through December 1996. Two group of patients have been included to the study ; 30 prostate carcinoma and 30 benign prostate hyperplasia. Serum PSA levels have been found 1 0 times greater in prostate carcinoma group than BPH group. There has been no statistically significant difference between age and digital rectal examination findings with serum PSA levels of patients in both groups. Serum PSA levels and transrectal ultrasonography findings have been compared for both groups. No significant difference could be found between serum PSA levels and transrectal ultrasonography findings in BPH group. However, there has been statistically significant difference in prostate carcinoma group. When serum PSA levels and clinical stage with Gleason grade compared in prostate carcinoma group. statistically significant difference has been found. Although researches are still continue to find the ideal test for diagnosing prostate cancer, serum PSA level is the most important parameter in early diagnosis. In this study we conclude that annual checking of serum PSA levels must be made for males over the age 50 and if it's more than 4 ng/ml, transrectal ultrasonography and biopsy must be performed. 70