5-aminoimidazol-4-karboksamid ribozid'in (AICA-r) neonatal streptozotosin-diabetik rat izole torasik aorta yanıtları üzerindeki etkileri
The Effect of 5-aminoimidazol-4-carboxamide riboside (AICA-r) on the responsiveness of isolated thoracic aortae from neonatal streptozotocin-diabetic rats
- Tez No: 70744
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÖKHAN AKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Diabetin vasküler komplikasyonları hakkında bir çok hipotez ileri sürülmesine karşın, nedenlerini kesin olarak belirtmek henüz mümkün olmamaktadır. Kan şekerinin çok iyi kontrol edilmesinin Tip I Diabetes Mellitus'ta mikroanjiyopatik komplikasyonları geciktirebildiği ve ilerlemesini yavaşlatabildiği gösterilmiştir ve bu durumun Tip II Diabetes Mellitus'un mikroanjiyopatik komplikasyonları için de geçerli olabileceği düşünülmüştür. Ancak makrovasküler komplikasyonlar için bu ilişkinin varlığı henüz kesin değildir.1 İskemik kalp hastalıklarında adenozini8-7 ve de novo ATP sentezini4 artıran bir ajan olarak kullanıma giren 5-aminoimidazol-4-karboksamid ribozidin (AICA-r) uzun süreli infüzyonlanndan sonra kan şekerini düşürdüğünün fark edilmesi, karbonhidrat metabolizması üzerindeki etkilerinin araştırılmaya başlanmasına yol açmıştır.6-8 însülinotropik etkisi Malaisse ve ark.14-'5 tarafından gösterilmiş olan bu pürin prekürsörü, parenteral verildiğinde adenozin kinaz enzimiyle monofosfat nükleotidi olan AlCAR'a (ZMP) çevrilmektedir. ZMP'nin önündeki üç seçenekten birisi, de novo pürin biyosentezindeki yerine girerek formil AICAR (FAICAR) üzerinden IMP'ye ve daha sonra adenin ve guanin nükleotidlerine çevrilmektir (Bkz. Şekil 4).4 AlCA-r'in ATP gereksinimi artan dokuların ATP içeriğini bu yol üzerinden artırması mümkündür. Çalışmamızda 1 ay süreyle intraperitoneal olarak uygulanan AlCA-r'in (10 mg/kg/gün) 4 aylık neo-STZ-dia betik rafların kan şekerini normale döndürdüğü ve kilo alımını hızlandırdığı, endotel harabiyetini fonksiyonel olarak geri döndürdüğü, vasküler kontraksiyondaki değişmeyi normal rafların seviyesine getirdiği gözlenmiştir. Daha önce sayılmış olan özelliklerine bulgularımızı eklediğimizde AlCA-r'in Tip II diabetin tedavisinde özellikle vasküler komplikasyonlar açısından umut verici bir ajan olabileceği sonucuna varılmıştır. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY Definitive causes for the vascular complications of diabetes are still not clear. Strictly controlled blood glucose was reported that could delay and decelerate the progression of microangiopathic complications in IDDM, and it may be possible to extrapolate this knowledge into microangiopathic complications in NIDDM. However, this relationship is not clear for the macrovascular complications.1 Observation of the hypoglycemic effect of AICA-r after large infusions, which was launched as an agent increasing adenosine levels6-7 and de novo ATP synthesis4 in ischemic heart diseases, led to being investigated of its effects on carbohydrate metabolism.6-8 Insulinotropic effect of this purine precursor was reported by Malaisse et al.14-15 When injected parenteral^, AICA-r is converted to its monophosphate nucleotide, AICAR (=ZMP), by the enzyme, adenosine kinase. One of the three alternative pathways of ZMP is to participate in de novo purine biosynthesis and then being converted to formyl AICAR (FAICAR), IMP, adenine and guanine nucleotides, respectively (Figure 4).4 It is possible for AICA-r to increase the ATP content of the tissues being depleted this nucleotide, through this pathway. In our study, we have observed the AICA-r, which was injected intra peritonea I ly for 1 month (10 mg/kg/day) into the 4 month-old neo-STZ- diabetic rats, improved the blood glucose until the control levels, accelerated gaining weight, reversed the endothel disfunction functionally, and normalize the change in the vascular contraction. When adding our findings to the previous knowledge, we have concluded that AICA-r may be a promising agent in the therapy of NIDDM, especially for the vascular complications. 77