Diyabetik nöropatide risk faktörleri
- Tez No: 70746
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ATİLLA İDRİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
53 ÖZET Amaç: Tip I ve tip II diabetes mellituslu hastalardan oluşan bir popülasyonda değişik tür nöropatilerin insidansını ve bunlar için geçerli risk faktörlerini saptamak Çerçeve: Diabetes mellitus'da nörolojik komplikasy onlar önemli bir morbidite kaynağıdır. Ülkemizde diyabetik nöropatilerin özgül dağılımına ilişkin elde yeterli bilgi bulunmayışı bu konuda ileriye dönük çalışmaların tasarlanıp uygulanmasını da güçleştirmektedir. Ortam: Çalışma İ.Ü. Deneysel Tıp Araştırma Merkezi (DETAM) tarafından İ.Ü. Nöroloji Ana Bilim Dalı'na 1991-1995 yıllan arasında nörolojik değerlendirme için gönderilen hastaların klinik muayene ve elektrofizyolojik inceleme sonuçlarına dayanmaktadır. Yöntem: Çalışma popülasyonunu oluşturan hastaların klinik muayenesi ve elektrofizyolojik incelemesi yapıldı. Elektrofizyolojik incelemesi başka bir merkezde yapılmış hastalar çalışma dışında tutuldu. Yaş, hastalık süresi, boy, beden ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ) gibi risk faktörleri ve açlık kan şekeri ve/ya da glikozillenmiş hemoglobin (HbAıc) ile belirlenen glisemik kontrol değerlendirildi ve bu risk faktörlerinin varlığıyla değişik tür nöropatilerin gelişme olasılığı arasındaki ilişki incelendi. İstatistiklerde Levene F, Pearson %2, Fisher' m kesin testi, Mann- Whitney U/Wilcoxon Sıra Farkı Toplamı testi. Pearson R ve Spearman p bağıntıları, basamaklı çoklu regresyon modelleri kullanıldı. Bulgular: Tüm grubun %69.7'sinde (241/346) herhangi bir tür nöropati saptandı. Polinöropati (PNP) oranıysa %61.6 (213/346) idi. Tip I ve tip II diyabetlilerdeki oranlar arasında belirgin farklılık yoktu. Boy uzunluğu ve PNP arasında istatistiksel yönden anlamlı bir ilişki saptandı. Cinsiyetin PNP varlığıyla herhangi bir ilişkisi yoktu. Hastalık süresinin uzunluğu nöropati varlığıyla anlamlı biçimde ilişkili bulundu. Glisemik kontrolün her iki göstergesindeki bozukluk nöropati varlığıyla anlamlı biçimde ilişkiliydi. Periferik nöropatiler içinde sık rastlanan bir tablo olan karpal tünel sendromununsa glisemik kontrolle ilişkisi saptanmadı. Diyabetin bir başka önemli komplikasyonu olan nefropatiyle nöropati arasında da anlamlı birliktelik ilişkileri saptandı. Sonuç : Enine kesitli bir çalışma tasannu içinde diyabetik nöropatinin gelişim sürecini saptama olanağı yoktur. Ancak incelenen popülasyonda nöropatinin yaygınlığı, müdahale çalışmalarına zemin oluşturacak ileriye dönük izleme çalışmalanm zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
54 ABSTRACT Objective: To determine the incidence of various neuropathies and their relation with certain risk factors in a population of type I and II diabetic patients. Background: Neurological complications in diabetes mellitus cause significant morbidity. Lack of adequate data on the specific distribution of diabetic complications in our country renders the planning and conducts of prospective studies. Setting: The study is based on the clinical and electrophysiological examination results of patients referred to the Neurology Department, U.I., Istanbul School of Medicine by the Experimental Medicine Research Center (DETAM) of the same university between 1991 and 1995. Method: The patients constituting the study population had their clinical examinations and electrophysiological evaluations made. Patients whose electrophysiological tests were done in other centers were excluded. Risk factors such as age, diabetes duration, height, body weight, body mass index, (BMI) and glycemic control as defined by fasting blood sugar and/or glycosylated hemoglobin (HbAic) have been determined and the relation between these risk factors and development of various kinds of neuropathy have been investigated. Levene's F, Pearson yl, Fisher's exact test, Mann- Whitney U/Wilcoxon Sign Rank Sum Test, Pearson's R and Spearman's p values, and stepwise multiple regression models have been used in statistical analyses. Results: Some kind of neuropathy was present in 69.7% of study population (241/346) The rate of polyneuropathy (PNP) was 61.6% (213/346). There was no significant differences between type I and II diabetics. A statistically significant association was found between PNP and height. Sex had no association with PNP. On the other hand, longer disease duration was significantly associated with the presence of neuropathy. Impairment in any one marker of glycemic control was also significantly correlated with the presence of neuropathy, while for the carpal tunnel syndrome, which was a frequent type of peripheral neuropathy, no such correlation was present. Nephropathy, another important complication of diabetes was also significantly associated with neuropathy. Conclusion: It is impossible to determine the developmental process of diabetic neuropathy. Nevertheless, the frequency of neuropathy in the population evaluated necessitates conducting prospective follow-up studies, which will also constitute a basis for intervention trials