Moringa oleifera'nın deneysel periodontitiste periodontal inflamasyon ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi
Effect of moringa oleifera on periodontal inflammatory and oxidative stress parameters in experimental periodontitis
  1. Tez No: 707454
  2. Yazar: MERT KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA UÇAN YARKAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Moringa oleifera (MO), tropik ve subtropiklerin birçok ülkede yetişen oldukça değerli bir bitkidir. Yüksek besin değeri ile geniş bir tıbbi kullanım yelpazesine sahiptir. MO yaprakları, antioksidan, antiinflamatuvar doku koruyucu, analjezik, antiülser, antihipertansif, radyoprotektif ve immünomodülatör etkiler dahil olmak üzere çok çeşitli biyolojik aktivitelere sahiptir. Bu çalışmanın amacı sıçanlar üzerinde oluşturulan deneysel periodontitis modelinde MO'nun antiinflamatuvar ve antioksidatif etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamızda; 40 adet wistar albino sıçan, 5 deney grubuna ayrıldı; Grup 1: kontrol grubu (K) (n:8), grup 2: deneysel periodontitis grubu (P) (n:8), grup 3: deneysel periodontitis oluşturulan ve oral gavaj yoluyla 100 mg/kg MO verilen grup (P+MO100) (n:8), grup 4: deneysel periodontitis oluşturulan ve oral gavaj yoluyla 200 mg/kg MO verilen grup (P+MO200) (n:8), grup 5: deneysel periodontitis oluşturulan ve oral gavaj yoluyla 400 mg/kg MO oral gavaj yoluyla verilen grup (P+MO400) (n:8). Gruplarda deneysel periodontitis, mandibular birinci molar dişlerin etrafına 4-0 ipek süturler bağlanarak ligasyon yoluyla oluşturuldu. Sıçanlara 4 hafta boyunca oral gavaj yoluyla distile suda çözdürülmüş MO verildi. 4. haftanın sonunda tüm sıçanlara ötenazi işlemi uygulandı. Ötenazi öncesi alınan serum örneğinlerindeki interlökin-1 Beta (IL-1β), interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekrotizan faktör alfa (TNF-α) sitokin seviyeleri ile inflamatuvar etkinlik; malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) belirteçlerinin seviyeleri ile antioksidan etkinlik Enzyme Linked Immunoabsorbent Assay (ELISA) yöntemiyle değerlendirildi. Alveolar kemik kaybı histomorfometrik olarak imaj analiz yöntemiyle değerlendirilmiş olup osteoblast, osteoklast ve inflamatuvar hücreler sayılarak skorlandı. İstatistiksel analiz için Kruskal Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Çalışma kapsamında anlamlılık düzeyi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Moringa oleifera (MO) is a very valuable plant that grows in many countries of the tropics and subtropics. It has a wide range of medicinal uses with high nutritional value. MO leaves have a wide variety of biological activities, including antioxidant, anti-inflammatory, tissue-protective, analgesic, antiulcer, antihypertensive, radioprotective, and immunomodulatory effects. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of MO, which has known anti-inflammatory and antioxidative activity, in rats with experimental periodontitis. Method: In our study; 40 wistar albino rats were divided into 5 experimental groups; Group 1: control group (C) (n:8), group 2: experimental periodontitis group (P) (n:8), group 3: group with experimental periodontitis and given 100mg/kg MO via oral gavage (P+MO100) (n:8), group 4: group with experimental periodontitis and administered 200mg/kg MO via oral gavage (P+MO200) (n:8), group 5: group with experimental periodontitis induced and 400mg/kg MO via oral gavage given group (P+MO400) (n:8). Experimental periodontitis in groups was created by ligation by tying 4-0 silk sutures around the mandibular first molars. Rats were given MO dissolved in distilled water by oral gavage for 4 weeks. At the end of the 4th week, all rats were euthanized. In serum samples taken before euthanasia, inflammatory efficacy with interleukin-1 Beta (IL-1β), interleukin-6 (IL-6) and tumor necrotizing factor alpha (TNF-α) cytokine levels and antioxidant efficacy with malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx) markers levels were evaluated by Enzyme Linked Immunoabsorbent Assay (ELISA) method. Alveolar bone loss was evaluated histomorphometrically by image analysis method and osteoblasts, osteoclasts and inflammatory cells were counted and scored. Kruskal Wallis test and Mann-Whitney U test was used for statistical analysis. Within the scope of the study, the level of significance was determined as (p0.05).