Moringa oleifera ve Lavandula angustifolia bitki ekstratlarından hazırlanan yara örtülerinin yara iyileşmesine etkileri
The effects of wound dressings prepared from Moringa oleifera and Lavandula angustifolia plant extracts on wound healing
  1. Tez No: 989383
  2. Yazar: BEKİR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİNAZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Biyokimya, Medical Biology, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yara iyileşmesini hızlandırmak amacıyla doğal bitki özütlerinden Moringa oleifera ve Lavandula angustifolia'nın ayrı ayrı ve kombinasyon halinde elektroeğrilmiş yara örtülerinin uygulanmasının etkileri deneysel rat modeli üzerinde araştırılmıştır. Makroskobik ve histopatolojik değerlendirmeler aracılığıyla bitkisel tedavi yaklaşımlarının yara iyileşmesi üzerindeki etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada 28 adet Wistar Albino cinsi erişkin erkek rat rastgele dört gruba ayrılmıştır: SF (kontrol, serum fizyolojik), Moringa (M), Lavanta (L) ve Moringa+Lavanta (ML). Hayvanların sırt bölgesinde standart 4 mm çapında tam kalınlıkta cilt defektleri oluşturulmuş ve elektroeğirme yöntemi ile hazırlanan, selüloz asetat matrisi içerisine toplam %5 (w/w) oranında bitkisel özüt eklenmiş (tekli gruplarda %5, kombinasyon grubunda %2,5 Moringa oleifera + %2,5 Lavandula angustifolia) yara örtüleri uygulanmıştır. Yara iyileşmesi süreci 7., 14. ve 21. günlerde makroskobik ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Histolojik boyamalar Hematoksilen-Eozin ve Picro Sirius Red ile yapılmıştır. Makroskobik değerlendirmelerde, ML grubunda yara iyileşmesinin diğer gruplara göre daha hızlı ve etkili olduğu belirlenmiştir. 7. gün itibariyle ML grubunda iyileşme oranı %92,4 olarak gözlenirken, bu oran SF grubunda %39,9 düzeyinde kalmıştır. Histopatolojik analizlerde ise ML grubunda epitelizasyon, bağ doku gelişimi ve damar oluşumunun diğer gruplara kıyasla daha belirgin olduğu saptanmıştır. Ayrıca fibroblast aktivitesi ve kollajen organizasyonu açısından da istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir (p<0.05). Moringa oleifera ve Lavandula angustifolia bitki özütlerinin kombinasyon halinde uygulanması, yara iyileşmesinde sinerjistik bir etki oluşturarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bu bulgular, doğal bileşenli yara örtülerinin klinik uygulamalarda kullanım potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the effects of electrospun wound dressings enriched with the natural plant extracts Moringa oleifera and Lavandula angustifolia applied individually and in combination on accelerating wound healing in an experimental rat model. Macroscopic and histopathological outcomes were compared to evaluate the therapeutic potential of these phytochemical-based dressings. Twenty-eight adult male Wistar Albino rats were randomly assigned into four groups: SF (saline control), Moringa (M), Lavender (L), and Moringa+Lavender (ML). A standardized 4 mm full-thickness skin excision was created on the dorsal region of each rat, and electrospun nanofiber dressings incorporating the plant extracts at a total concentration of 5% (w/w) (5% for the single-extract groups and 2.5% Moringa oleifera + 2.5% Lavandula angustifolia for the combination group) were applied. Wound healing progression was assessed on days 7, 14, and 21 through macroscopic imaging and histopathological analysis. Tissue sections were stained with Hematoxylin-Eosin and Picro Sirius Red. Macroscopic observations showed that the ML group exhibited significantly faster and more effective healing than all other groups; by day 7, the ML group achieved 92,4% closure, whereas the SF group showed only 39,9%. Histopathological evaluation revealed markedly enhanced epithelialization, connective tissue regeneration, and neovascularization in the ML group. Statistically significant differences were detected among the groups regarding fibroblast activity and collagen organization (p<0,05). These findings demonstrate that the combined use of Moringa oleifera and Lavandula angustifolia extracts exerts a pronounced synergistic effect on wound healing and supports their potential translation into clinically applicable plant-based nanofiber dressings.