Öğretim elemanlarının örgütsel sessizlik düzeyleri ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of the relationship between academicians' organizational silence levels and humor styles
- Tez No: 707462
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın hedefi, Türkiye'de bulunan üç devlet üniversitesinde görev yapan öğretim elemanlarının mizah tarzlarını ve örgütsel sessizlik algılarını belirlemek, birtakım parametrelere istinaden incelemek ve öğretim elemanlarının mizah tarzları ile örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama modeli çalışma tasarımı olarak tanımlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye'de bulunan üç devlet üniversitesinde çalışmakta olan 371 öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcı akademisyenlerin mizah tarzlarına ilişkin görüşlerine yönelik“Mizah Davranışları Ölçeği”kullanılmıştır. Akademik personelin örgütsel sessizliklerine ilişkin görüşlerini ölçmek için ise“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçeklerin yanı sıra, araştırma kapsamında araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda; öğretim elemanlarının örgütsel sessizlik düzeylerinin cinsiyet, medeni durum ve görev yaptıkları üniversite değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunurken, idari görev, akademik unvan ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Öğretim elemanlarının mizah tarzlarının ise medeni durum ve idari görev değişkenlerine göre farklılık göstermediği tespit edilirken, cinsiyet, akademik unvan, kıdem ve görev yaptıkları üniversite değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretim elemanlarının mizah tarzları ve örgütsel sessizlik düzeyleri arasında güçlü bir ilişki olmamakla beraber, kısmen ve düşük bir düzeyde ilişki olduğu, genel hatlarıyla olumlu mizahın pozitif şekilde, olumsuz mizahın negatif yönde sessizliği etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the humor styles and perceptions of organizational silence of academicians working at three public universities in Turkey, to examine them according to some variables and to reveal the relationship between academicians' humor styles and organizational silence levels. The research pattern was defined as relational screening model. The population of the research was composed of 371 academicians working at three state universities in Turkey in the 2020-2021 academic year. Within the scope of the research, the“Scale of Humor Styles”used to determine academicians' humor styles was applied to participant academicians. The“Organizational Silence Scale ”was used to determine academicians' perceptions of the organizational silence. In the study, data was obtained using the“Personal Information Form”prepared by the researcher besides the scales. As a result of the research, while it has been found that academicians' organizational silence levels did not differ according to the variables of gender, marital status and the university in which they have worked, it has been observed that they differed significantly according to the variables of administrative duty, academic title and professional seniority. It has been also found that their humor styles did not differ according to the variables of marital status and administrative duties while significant differences have been found according to the variables of gender, academic title, seniority and the university where they have worked. Although there has been no strong relationship between academicians' humor styles and the organizational silence levels, it has been found that there was a partial and low level of relationship, in general, positive humor has a positive effect, negative humor has a negative effect on silence.