XI. asırdan XV. asrın sonuna kadar Sürmeli Çukuru
XI. A century XV. the Sürmeli Pit until the end of the century
- Tez No: 707490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHALİM OFLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Orta Aras Irmağı'nda yer alan Sürmeli Çukuru'na Ortaçağ döneminde hâkim olan devletler ve meydana gelen siyasi olaylar araştırılmıştır. Sürmeli Çukuru'nda yerleşim tarih öncesi çağlardan başlamıştır. Bölge Ortaçağ tarihi boyunca birçok topluluğun gelip yerleştiği bir konumda yer almıştır. Farklı kültürlerin görüldüğü Sürmeli Çukuru'na çok sayıda kavim ve devletler hâkim olmuştur. Coğrafi konum olarak stratejik bir konuma sahip olmasından ötürü tarih boyunca siyasi güçlerin elde etmek istedikleri bir coğrafya olmuştur. Bu sebeple bölge birçok askerî harekâta ve istilaya maruz kalmıştır. Selçuklu Devleti'nin kurulmasıyla Doğu Anadolu ve Azerbaycan bölgelerine askerî harekât düzenleyen Oğuzlar, Sürmeli Çukuru'na gelmişlerdir. Alparslan'ın Doğu Seferleri sırasında Melikşah'ın Sürmeli Çukuru'nu fethetmesiyle bölgedeki Türk hâkimiyeti başlamıştır. Sürmeli Çukuru'na hâkim olan Türk Devletleri bölgenin Türkleşmesine önemli katkı sağlamışlardır. Stretejik konumundan dolayı bölgeye hâkim olan devletler arasında sürekli çatışmalar yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
Working as a Master's Thesis, the states that dominated the Sürmeli Pit located in the Middle Aras River in the medieval period an the mentioned political events were investigated. Settlement in Sürmeli Pit started from prehistoric times. The region has been in a location where many communities came and settled throughout the medieval history. Many tribes and states have dominated the Sürmeli Pit, where different cultures are seen. Due to is strategic location as a geographical location, it has been a georgraphy that political powers wanted to achieve throughout history. For this reason, the region has been Subjected to many military operations. With the establishment of the Seljuk State, the Oghuzs, who carried out military operations in eastern Anatolia and Azerbaijan regions, came to Sürmeli Pit. Turkish domination in the region started with Alparslan's conquest of the Sürmeli Pit by Melikşah during the Eastern Campaigns. The Turkish States dominating the Sürmeli Pit have contributed significantly to the Turkification of the region. There have been constant conflicts between the states that dominate the region due to its strategic location.