İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefeleri ile öğretim programına bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between primary and secondary school teachers'educational philosophies and their curriculum fidelity level
  1. Tez No: 707489
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefeleri ile öğretim programına bağlılık düzeylerini cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki kıdem ve görev yapılan kurum kademesi değişkenleri açısından incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. İlişkisel tarama desenine göre tasarlanan bu araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Trabzon ili Ortahisar ilçesinde görev yapan ve rastgele örnekleme yoluyla seçilen 503 ilkokul ve ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri,“Eğitim İnançları Ölçeği”ve“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”ile öğretmenlerin demografik verilerinin toplandığı kişisel bilgi formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden, parametrik ve non-paratmetrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin varoluşçuluk ve ilerlemecilik felsefelerini“kesinlikle katılıyorum”düzeyinde benimsedikleri ve öğretim programına bağlılıklarının olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonuçları ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefeleri ile öğretim programına bağlılık düzeyleri arasında bazı alt boyutlarda pozitif yönde, düşük düzeyde ve anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuçlar öğrenim düzeyi değişkeninin öğretmenlerin benimsedikleri eğitim felsefeleri ve öğretim programına bağlılık düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığını; cinsiyet, mesleki kıdem ve görev yapılan kurum kademesi değişkenlerinin programa bağlılığın bazı alt boyutlarında ve öğretmenlerin benimsedikleri eğitim felsefeleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmanın analizleri doğrultusunda elde edilen bulgular alanyazındaki araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılarak tartışılmıştır. Araştırmanın son bölümünde diğer araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate primary school teachers' and secondary school teachers' educational philosophies and their curriculum fidelity level in terms of gender, education level, service time as a teacher, type of institution variables, and to determine relationship between their educational philosophies and their curriculum fidelity level. The sample of the study which is designed according to the relational survey method consists of 503 classroom and branch teachers who were selected randomly working in Ortahisar district of Trabzon province in academic year 2020-2021. The“Educational Belief Scale”,“Curriculum Fidelity Scale”and personal information form in which the demographic data of teachers were used as data collection tool in the study. Descriptive statistics, parametric and non-parametric tests were used to analyze the data. As a result of the study, it were determined that the most adopted education philosophies by the primary and secondary school teachers are existentionalist pholosophy and progressivist pholosophy, and teachers generally have a fidelity to the curriculum. Correlation analysis results showed that there was a positive, low and significant relationship between the educational philosophy and some sub-dimensions of curriculum fidelity of primary and secondary school teachers. Results show that education level variable does not make a significiant difference in educational philosophies and curriculum fidelity of teachers but gender, service time as teacher and type of institution variable make a significant difference in some sub- dimensions of curriculum fidelity and ecucational philosophies of classroom and branch teachers. The findings obtained in line with the analyzes of the research were compared with the results of the research in the literature. In the last part of the study, suggestions were made for other researchers.