Yeni medyada teknoloji üzerinden kötülüğün yeniden üretimi
Reproduction of evil in new media over the technology
  1. Tez No: 707491
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEHİDOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Her geçen gün örneklerine bir yenisinin eklendiği yeni medyada vuku bulan kötülük olayları insanların hayatlarını olumsuz yönde etkilemekte ve intiharlara kadar uzanan ağır sonuçlar doğurabilmektedir. Bu durum artık kamuoyunu da meşgul etmekte, haber bültenlerinde yeni medyada işlenen kötülük olaylarına sık sık yer verilmekte, yasal düzenlemeler yapılması için hükümetler tarafından platform sağlayıcılarına yaptırımlar uygulanmaya çalışılmaktadır. Yeni medya platformlarında kullanıcılar tarafından üretilen kötülüğün yeniden üretimine odaklanmış olan bu çalışma, öncelikle üretilen kötülüğün türünü tespit etme ve tanımlama amacı taşımaktadır. Bunu yaparken yeni medya teknolojilerinin doğası ve kullanıcılara sunduğu imkânlar da göz önüne alınmaktadır. İkinci olarak Web 2.0 teknolojisiyle birlikte aktifleşen kullanıcının geçirdiği dönüşüm ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yazar konumu Roland Barthes ve Michel Foucault'nun modern yazar tartışması üzerinden irdelenmektedir. Çalışmanın literatür kısmının birinci bölümünde kötülük türlerine göre ele alınmış, ikinci bölümde yeni medya kullanıcısının dönüşümü ve üçüncü bölümde siber kötülük türü ve alt dalları incelenmiştir. Nitel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmanın dayandığı teorik çerçeve Sosyal İnşacılık (Konstrüktivizm) kuramıdır. Çalışma kapsamında veri analiz yöntemi olarak Fairclough'un eleştirel söylem analizi seçilmiştir. Söylem analizine tabi tutulacak vaka Başaran Holding Jet Kazası'yla sınırlandırılmıştır. Veriler, yeni medyada kötülüğün bariz bir şekilde görünür olduğu Twitter sosyal ağ platformundan ekran alıntısı yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma sonucunda yeni medyada vuku bulan kötülük türü, ahlaki kötülük kategorisi altında bir siber kötülük olarak değerlendirilmiş, siber şiddet ve siber zorbalık olarak alt dallara ayrılmıştır. Ayrıca yeni medya kullanıcısı, yeni medya platformlarının çizdiği sınırlar çerçevesinde, içerik üretip yayınlayan ve geribildirim alan ve yeni bir yazar türü olarak nitelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every day, a new ones is added to the examples of evil events in new media, which affect people's lives negatively and may lead to serious consequences, up to suicides. This situation now also occupies the public, news bulletins frequently publish bad news on new media, and governments try to impose sanctions on platform providers in order to make legal arrangements. This study, which focuses on the reproduction of evil produced by users in new media platforms, primarily aims to identify and define that type of evil. While doing this, the nature of new media technologies and the possibilities offered to users are also taken into consideration. Secondly, the transformation of the user activated with Web 2.0 technology and resulting author position is examined through Barhtes and Foucault's discussion of the modern authoer. In the first part of the study was handled according to the types of evil, in the second part the transformation of the new media user and in the third part the type and sub-branches of cyber evil were analyzed. The theoretical framework on this study, which designed as a qualitative research, is based on the theory of Social Constructivism. Within the scope of the study, Fairclough's critical discourse analysis was chosen as the data analysis method. Başaran Holding Jet Accident was chosen as the case for discourse analysis. The data were collected using the screenshot method from the social networking platform Twitter, where the evil is clearly visible in the new media. As a result of the research, the type of evil that occurs in the new media has been evaluated as a cyber evil under the category of moral evil, and it has been divided into sub-branches as cyber violence and cyber bullying. In addition, the new media user is defined as a new type of writer who produces and publishes content and receives feedback within the boundaries drawn by new media platforms.