Sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan periodontitis modelinde astaksantinin oksidatif stres ve histopatoloji üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of astaxanthin on oxidative stress and histopathology in experimental periodontitis model in rats
- Tez No: 707518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KUŞAKCI ŞEKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, deneysel periodontitis oluşturulmuş ratlarda Astaksantin (AST)' in sistemik uygulamasının periodontal dokularda oksidatif stres ve kemik yıkımı üzerine olan etkilerinin immünhistokimyasal, biyokimyasal ve histomorfometrik olarak incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada ağırlıkları 230-250 gr olan 40 adet Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar her grupta 10 adet olacak şekilde 4 gruba ayrıldı; 1.Kontrol grubu, 2.Periodontitis grubu, 3.Periodontitis oluşturulup AST 0,5mg/kg/ml uygulanan grup ve 4.Periodontitis oluşturulup AST 1mg/kg/ml uygulanan grup. Deneysel periodontitis oluşturmak amacıyla, 4/0 ipek ligatürler sağ-sol mandibular birinci molar dişlerin marjinal diş etine yerleştirildi. 15 gün sonunda ilaç gruplarına 11 gün boyunca AST oral gavaj yolu ile uygulandı. Kan-serum örnekleri alındıktan sonra ratlar sakrifiye edildi. Alınan yumuşak ve sert doku örnekleri ile serum örnekleri biyokimyasal ve immünhistokimyasal olarak değerlendirildi. Bulgular: Yumuşak dokuda PCR analizine göre TNF-α, IL-6 ve iNOS seviyelerinin, periodontitis grubuna göre AST uygulanan gruplarda anlamlı ölçüde düşük olduğu belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of systemic application of Astaxanthin (AST) on oxidative stress and bone destruction in a ligature-induced periodontitis model in rats with immunohistochemically, biochemically and histomorphometric. Material and Methods: In this study, 40 Wistar albino rats weighing 230-250g were used. Rats were divided into 4 groups, each consisted of 10 animals; 1.Control group, 2.Periodontitis group, 3. The group in which periodontitis was created and AST 0.5mg/kg/ml was administered 4. The group in which periodontitis was created and AST 1mg/kg/ml was administered. 15 days after the right-left mandibular first molars were ligated AST was applied for 11 days. After blood-serum samples were taken, the rats were sacrificed. Periodontal tissue and serum samples were evaluated biochemicallly and immunohistochemically. Results: PCR showed that TNF-α, IL-6, iNOS levels were significantly lower in the AST applied groups than the periodontitis group (p0.05).