Yetişkin bireylerde COVID-19 korkusu ile COVID-19 hijyen davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between COVID-19 fear and COVID-19 hygiene behavior in adults
- Tez No: 707520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde COVID-19 korkusu ile COVID-19 hijyen davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla Ocak-Nisan 2021 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, kartopu örnekleme yöntemiyle online ankete katılmayı kabul eden, araştırmayı eksiksiz tamamlayan 1876 birey oluşturmuştur. Araştırma verileri, tanıtıcı soru formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve COVID-19 Hijyen Davranış Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde, sayı-yüzde hesaplamaları, ortalama, standart sapma, independent t testi ve ANOVA, Spearman Korelasyon ve Lineer regresyon testleri kullanılmıştır. Katılımcıların %35,6'sı 18-25 yaş aralığında ve %75,1'i kadındır. Katılımcılardan %15,8'i koronavirüs geçirmiş, %85,4'ünün de yakınlarından biri koronavirüs geçirmiştir. Bireylerin COVID-19 Korku Ölçeği puan ortalaması 19,51±6,89 olarak ve COVID-19 Hijyen Davranışları Ölçeği toplam puan ortalaması ise 105,35±18,61 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive and cross-sectional study between January and April 2021 in order to determine the relationship between COVID-19 fear and COVID-19 hygiene behaviors in adults. The sample of the research consisted of 1876 individuals who accepted to participate in the online survey with the snowball sampling method and completed the research completely. Research data were obtained with an introductory questionnaire, COVID-19 Fear Scale and COVID-19 Hygiene Behavior Scale. In the analysis of the data, number-percentage calculations, mean, standard deviation, independent t test and ANOVA, Spearman Correlation and Linear regression tests were used. 35.6% of the participants are between the ages of 18-25 and 75.1% are women. 15,8% of the participants had coronavirus, and one of the relatives of 85,4% had coronavirus. The mean score of the individuals on the COVID-19 Fear Scale was found to be 19,51±6,89 and the total mean score of the COVID-19 Hygiene Behaviors Scale was found to be 105,35±18,61. COVID-19 Fear Scale mean scores were found to be high for women, primary/secondary school graduates, those who do not work, those who live in villages/towns, those whose income is less than expenditure, those who live with an individual with a chronic disease, those who pay more attention to hygiene than before the pandemic, and those who think that hygiene protects from coronavirus.