Diyabetik retinopatisi olan ve olmayan diyabetik hastaların aköz humöründeki mediatörlerin retinopati oluşturma ilişkisi ve diyabetik olmayan hastalarla karşılaştırılması
The mediators in aqueous humor of diabetic patients with and without diabetic retinopathy relationship to create retinopathy and comparison with NON-diabetic patients
  1. Tez No: 707521
  2. Yazar: ARDA EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELİKE BALIKOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Göz Hastalıkları, Biochemistry, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada katarakt tanısı almış diabetik olan ve diabetik olmayan hastalardan katarakt cerrahisi sırasında rutin alınacak olan humör aköz sıvısındaki APN ve VEGF düzeylerinin DRP'ye etkisi incelendi ve DRP patogenezinde bu mediatörlerin rolü aydınlatılmaya çalışıldı. Yöntem: İleriye dönük, karşılaştırmalı, girişimsel olmayan çalışmamıza 55 diabetik hasta ve katarakt dışında herhangi bir oküler hastalığı ve diabeti bulunmayan 26 hasta (kontrol grubu) çalışmaya dâhil edildi. Hastalar 26 retinopatisi olmayan, 23 retinopatisi olan ancak nonproliferatif evrede ve 6 proliferatif evre retinopatisi olan toplam 55 diabetik hasta ve 26 adet diabeti bulunmayan kontrol katarakt hastası olarak dört gruba ayrıldı. Tüm hastaların katarakt cerrahisi sırasında aköz humör örnekleri toplandı, VEGF ve APN mediatörleri ELISA yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: APN seviyeleri DRP gözlenen gruplarda daha yüksekti (p0,05). Diabeti olan DRP'si olmayan grupta ise APN ile sedimantasyon ölçümü arasında pozitif yönlü, orta dereceli (r=0,46) ilişki söz konusudur (p0,05). ETDRS Makula kalınlıkları incelendiğinde; NPDRP'si olan grupta APN ile Inner Temporal ölçümü arasında negatif yönlü, orta dereceli (r=0,42), ile Outer Temporal ölçümü arasında pozitif yönlü, orta dereceli (r=0,44), Inner NS ölçümü arasında negatif yönlü, orta dereceli (r=0,64), NI ölçümü arasında negatif yönlü, orta dereceli (r=0,51), Outer TS ölçümü arasında pozitif yönlü, orta dereceli (r=0,59) ilişki söz konusudur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effects of APN and VEGF levels in the humoral aqueous fluid, which will be routinely taken during cataract surgery from diabetic and non-diabetic patients diagnosed with cataract, on DRP were investigated and the role of these mediators in the pathogenesis of DRP was tried to be clarified. Methods: 55 diabetic patients and 26 patients (control group) without any ocular disease or diabetes other than cataract were included in our prospective, comparative, non-interventional study. The patients were divided into four groups as 55 diabetic patients, 26 without retinopathy, 23 with retinopathy but nonproliferative stage and 6 with proliferative stage retinopathy, and 26 control cataract patients without diabetes. Aqueous humor samples were collected from all patients during cataract surgery, VEGF and APN mediators were evaluated by ELISA method. Results: APN levels were higher in groups with DRP (p0.05). In the diabetic group without DRP, there was a positive, moderate (r=0.46) relationship between APN and sedimentation measurement (p0.05). ETDRS When the macular thicknesses are examined; In the group with NPDRP, between APN and Inner Temporal measurement is negative, moderate (r=0.42), between Inner Temporal measurement is positive, moderate (r=0.44), between Inner NS measurement is negative, moderate There is a negative correlation between the NI measurement (r=0.64), moderate degree (r=0.51) and a positive, moderate (r=0.59) correlation between the Outer TS measurement (p0.05).