Teknik analiz yöntemi ve BIST100'de işlem gören ticari bankacılık payları üzerine bir uygulama
Technical analysis method and an application on commercial banking shares traded on BIST100
- Tez No: 707536
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknolojik gelişmelerin etkisiyle yatırımcıların kullandığı yatırım araçları da oldukça farklılaşmıştır. Artık yatırımcılar bilgisayar, telefon hatta akıllı saatleri sayesinde yatırımları ile ilgili pek çok veriye hızlı ve kolay şekilde ulaşabilmekte, alım satım işlemlerini aynı hızda gerçekleştirebilmektedir. Varlıklardaki bu hızlı yer değişimi fiyatlara da anında etki etmektedir. Yatırımlarını pay piyasasında değerlendiren yatırımcılar için en önemli konu fiyatların hangi yöne gideceğini tahmin edebilmektir. Teknik analiz, bir finansal aracın geçmiş fiyat ve hacim verilerinin kullanılması ile ortaya çıkan matematiksel hesaplamalar, bu hesaplamalar sayesinde oluşturulan görseller ve gelecekteki fiyatların tahmin edilebilmesi için bu hesaplama ve görsellerin yorumlanmasından oluşur. Günümüzde kullanılan program ve platformların yardımı ile teknik analiz araçlarının kullanımı epey kolaylaşmıştır. Teknik analiz yöntemi sadece pay piyasasında değil finansal araçların tümünde kullanılabilmektedir. Ancak teknik analiz yöntemi kullanmak sureti ile yatırımlarını şekillendiren yatırımcının, bu yöntemin detaylarını öğrenmesi, grafiklerde oluşan görselleri doğru analiz edebilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, yatırım kararları konusunda teknik analiz yöntemi kullanmak isteyen yatırımcılar için yöntemin kapsamlı bir şekilde açıklanması, teknik analiz araçlarının pay senetleri üzerinde oluşturduğu görsellerin yatırımcılar açısından incelenmesi ve araştırılmasıdır. Analiz ve bulgular bölümünde, BIST100 endeksinde işlem gören ticari bankacılık payları üzerinde birden fazla teknik analiz göstergesi uygulanmış ve alım satım işlemleri ile ilgili örnek senaryolar oluşturarak göstergelerin karlılıkları incelenmiştir. Uygulama senaryolarının oluşturulabilmesi için TradingView platformu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The investment tools used by investors have also become quite differentiated with the impact of technological developments. Now, investors can access many data related to their investments quickly and easily thanks to their computers, telephones and even smart watches, and make their transactions just as fast. This rapid displacement in assets additionally has an instant effect on prices. The most important issue for investors who evaluate their investments in the share market is to predict which direction the prices will go. Technical analysis consists of the mathematical calculations that occur with the use of the past price and volume data of a financial instrument, the visuals created through these calculations, and the interpretation of these calculations and visuals to allow the prediction of future prices. With the help of the programs and platforms used today, the use of technical analysis tools has become much easier. The technical analysis method can be used not only in the stock market but in all financial instruments. However, it is very important for investors, who shape their investments using a technical analysis method, to learn the details of this method and to analyze the images formed in the graphics correctly. The purpose of this study is to provide a comprehensive explanation of the method for investors who want to use the technical analysis method with respect to investment decisions, and to examine and study the visuals created by technical analysis tools on stock. In the analysis and findings section, more than one technical analysis indicator was applied on the commercial banking shares traded on the BIST100 index, and their profitability was analyzed by creating sample scenarios regarding trading transactions. The TradingView platform was used to create the application scenarios.