All-on four konseptiyle uygulanan farklı boy ve yerleştirilme açılarına sahip implantların stres dağılımlarının sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Investigation of stress distributions of implants with different lengths and inclination angles with the all on four concept: A finite element analysis
- Tez No: 707538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ CEM TANYEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızda all on four konsepti uygulanarak farklı boy ve yerleştirilme açılarına sahip implantların immediyat ve gecikmiş yükleme koşulları altında sonlu elemanlar analiziyle kıyaslanması amaçlanmıştır. 3 boyutlu sonlu elemanlar analiz yöntemiyle elde edilen modellerde; anterior implant her modelde vertikal yönde ve boyu 13 mm olacak şekilde yerleştirilmiş, posteriordaki implant ise 13 mm ve 15 mm olarak 2 farklı boyda ve 30 ve 45 derece olarak 2 farklı uygulama açısıyla yerleştirilmiş olup 4 ayrı model elde edilmiştir. Elde edilen modeller immediat ve gecikmiş ( osseointegre ) yükleme koşulları altında kıyaslanarak toplamda 8 model elde edilmiştir. Her model; metal alt yapılı sabit protetik restorasyonla tamamlanmıştır. 1. Büyükazı dişine bilateral olarak bukko lingual yönde 30 derece açıyla 100 N kuvvet uygulanarak implantlar üzerinde oluşan vonmises stresleri ve kortikal ve trabeküler kemikte oluşan principal stresleri değerlendirilmiştir. Osseointegre koşullarda immediyat yükleme koşullarına göre her modelde daha az stres gözlenmiştir. 30 derece açıyla yerleştirilen modellerde 45 dereceye kıyasla daha yüksek stres oluşumu kortikal ve trabeküler kemikte izlenmiştir. Yerleştirilme açısının implant boyuna kıyasla stres oluşumunu daha fazla etkilediği gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to compare implants with different lengths and inclination angles with finite element analysis under immediate and delayed loading conditions according to apply the all on four concept. The anterior implant was placed in the vertical direction and 13 mm in length in each model, the posterior implant was placed in 2 different lengths, 13 mm and 15 mm, and 2 different application angles at 30 and 45 degrees so that 4 different models were obtained by 3 dimensional finite element analysis method. A total of 8 models were evaluated by comparing the obtained models under immediate and osseointegrated loading conditions. Each model is completed with a cobalt-chrome framework material with fixed prosthetic restoration. Bilateral force of 100 N was applied to the first molar at an angle of 30 degrees in the buccolingual direction and von mises stress of implants and principal stress of cortical and trabecular bone was evaluated. Delayed models showed smaller stress values on the cortical bone, trabecular bone and implants, respectively. In models placed at an angle of 30 inclination angles, higher stress formation was observed in cortical and trabecular bone compared to 45 degrees. It has been observed that the insertion angle affects the stress distribution more than the implant length.