Metabolik sendromlu hastalarda brain natriuretic peptid (bnp) düzeyi ve metabolik sendrom kriterleri ile bnp düzeyi arasındaki ilişki
The level of brain natriuretic peptid (bnp) of patients with metabolic syndrome and the relationship between the criteria of the metabolic syndrome and the level of bnp
- Tez No: 707548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Metabolik sendrom (MS), hızla artan prevalansı nedeniyle, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biridir. Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kardiyovasküler hastalıklar için de önemli bir risk faktörüdür. Bu çalışmada MS'lu bireylerde BNP düzeyi ve MS kriterleri ile BNP düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı planladık. Çalışmamızda Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Dahiliye polikliniğine başvuran 200 hasta (49 erkek, 151 kadın) NCEP-ATP III kriterlerine göre metabolik sendrom yönünden araştırıldı. Bu hastalarda Brain Natriuretic Peptide (BNP) düzeyi incelendi ve ekokardiyografik ölçümler (EKO) yapıldı. İstatistiksel olarak metabolik sendrom komponentleri ve BNP arasındaki ilişkiler, SPSS 15.0 paket istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Tüm hastalar arasında en fazla izlenen MS parametresi bel çevresi genişliği (%80) tespit edildi. Bunu sırasıyla TG yüksekliği (%79.6), HT (%79.1), HDL-kolesterol düşüklüğü (%77.6) ve disglisemi (%71.1) izlemiştir. Sendrom komponentlerinin dağılımına ilişkin sonuçlar; literatür bilgileri ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir. Ekokardiyografileri bulgularına göre 200 hastanın hiçbirinde sistolik disfonksiyon saptanmadı. Doku doppler sonuçlarına göre; en sık görülen diyastolik yetmezlik tipi grade-1 diyastolik yetmezlik (%63.7) olarak tespit edildi. Çalışmaya alınan metabolik sendrom tanılı olgularda, BNP düzeyinde anlamlı bir yükseklik saptanmadı. Olgularda BNP ile MS parametreleri arasındaki ilişkiye bakıldığında herhangi bir parametrenin BNP düzeyini etkilemediği, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki (p>0.05) olmadığı görüldü. Çalışmaya alınan DM'lu hastalarda BNP düzeyi istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Because of its rapidly increasing prevalence, metabolic syndrome is one of the most important health problems of both developed and developing countries. It is also an important risk factor for cardiovascular diseases, which are the leading cause of mortality in the world. Therefore, the purpose of this study was to investigate the level of Brain Natriuretic Peptid (BNP) of patients with metabolic syndrome. Moreover, it was aimed to find out whether the relationship between the criteria of the metabolic syndrome and the level of BNP. For this purpose, 200 patients (49 male and 151 female) who were attending the Dışkapı Yıldırım Beyazit Education and Research Hospital 2nd Internal Medicine outpatient clinic were collected (chosen) for metabolic syndrome according to the criteria of the NCEP ATP III in our study. These patients' brain natriuretic peptide (BNP) levels were investigated and echocardiographic (ECO) studies were also performed. All the statistical analysis were carried out by using SPSS 15.0. It was found that the most observed value of the MS variable among all patients was the abdominal obesity (80%) and for the value of TG, HT, HDL-cholesterol and disglisemi was found as 79.6%, 79.1%, 77.6%, 77.1%, respectively. The results relating with the distribution of the syndrome components were in alignment with the related literature. According to the results of the echocardiography, systolic dysfunction was found in none of the patients. According to the results of tissue Doppler, it was found that the most frequently observed diastolic failure type was grade-1 diastolic failure (63.7%). There is no significant high BNP value was found in the data diagnosed with metabolic syndrome. When it was examined the relationship between the variable BNP and MS, it was found that none of the variable effects the BNP level and there is no significant relationship between these variables and BNP (p0.05). It was found that patients with DM have statistically significant higher BNP level (p0.05). Besides, it was found that there is a significant relationship between BNP level and HOMA (p=0.01). It was also found that the patients with insulin resistance have a clear higher BNP level than the patients with no insulin resistance. We found that the patients with metabolic syndrome has high BNP level in the hypertension group but this high BNP level is not a statistically significant when compared with the normotensive group (p0.05). When we looked at the echocardiographic studies, there was a negative correlation between ejection fraction and BNP and it was also found that BNP level increase when EF decrease. It was observed that there is a moderate correlations between diastolic failure and BNP but this relationship is not a statistically significant (p=0.1). The results of the study indicated that BNP level is not a sufficient determinant to predict the cardiovascular complications which are important cause of mortality and morbidity for individuals with metabolic syndrome.