Direkt etkili antiviral tedavi alan kronikhepatit C hastalarında non-invaziv indirektfibrozis sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of non-invasive index fibrosis results inchronic hepatitis C patients received directly actingantiviral treatment
- Tez No: 707547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ALTINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve amaç: Hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonu, dünya çapında yaklaşık 71 milyon kronik enfekte bireyle birlikte kronik karaciğer hastalığının önemli bir nedenidir. Hepatit C virüsü (HCV) hem akut hem de kronik hepatite neden olabilir. Başarılı bir antiviral tedavi kronik karaciğer hastalığı ile ilgili morbidite ve mortaliteyi, hepatosellüler karsinom (HCC) insidansını ve karaciğer nakline olan ihtiyacı belirgin olarak azaltmaktadır. Kronik hepatit C' de (KHC) hepatik fibrozisin evrelemesi önemli bir unsurdur, çünkü fibrozis hastalığın seyrinin en önemli belirleyicisidir ve antiviral tedavi endikasyonunu etkiler. Kronik hepatit C hastalarında karaciğer biyopsisinin histopatolojik incelemesi şu anda hepatik fibrozisin evrelemesinde altın standarttır. Ancak ciddi komplikasyonları olabilen, doğruluğu gözlemciler arası değişkenlik gösterebilen ve örnekleme hataları olabilen, invaziv bir yöntemdir. Bu nedenle son dönemlerde fibrozisi değerlendirmek için noninvaziv tanı yöntemleri geliştirilmiştir. APRI ve FIB-4, karaciğer hastalığı olan tüm hastalar için hazır ve rutin olarak yapılan testleri içeren iki biyobelirteç panelidir. Her ikisinin de karaciğer biyopsilerinde fibrozis evresini öngörmede anlamlı olduğu doğrulanmıştır. Çalışmamızın amacı; kronik hepatit C tanılı hastalarda doğrudan etkili antiviral ilaç tedavisi sonrasında noninvaziv fibroz markerlarında (APRI ve FIB-4) olumlu veya olumsuz yönde değişim olup olmadığını saptamaktır. Materyal ve metod: Çalışmamızda Ocak 2016 ile Ocak 2019 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Polikliniği' nde değerlendirilip kronik hepatit C tanısı ile direkt etkili antiviral tedavi başlanan 250 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik verileri, tedavi öncesi ve sonrası APRI ve FIB-4 skorları ile biyokimyasal, moleküler verileri kaydedilmiştir. Hastalar aldıkları DEA tedavilerine göre; Sofosbuvir/Ledipasvir ± Ribavirin tedavisi alan hastalar 1. grup (n=110), Paritaprevir + Ritonavir/Ombitasvir ± Dasabuvir ± Ribavirin tedavisi alan hastalar 2. grup (n=140) olarak iki ana grupta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hepatitis C virus (HCV) infection is a major cause of chronic liver disease with approximately 71 million chronic infected individuals worldwide. Hepatitis C virus (HCV) can cause both acute and chronic hepatitis. Successful antiviral therapy significantly reduces morbidity and mortality associated with chronic liver disease, incidence of hepatocellular carcinoma (HCC) and the need for liver transplantation. Staging of hepatic fibrosis in chronic hepatitis C (CHC) is an important factor because fibrosis is the most important determinant of the course of the disease and affects the indication for antiviral therapy. Histopathological examination of liver biopsy in patients with chronic hepatitis C is currently the gold standard for staging of hepatic fibrosis. However, it is an invasive method that may have serious complications, accuracy may vary between observers and sampling errors may occur. Therefore, noninvasive diagnostic methods have been developed recently to evaluate fibrosis. APRI and FIB-4 are two biomarker panels that include routine tests for all patients with liver disease. Both were confirmed to be significant in predicting the stage of fibrosis in liver biopsies. The aim of our study; to determine whether there is a positive or negative change in the noninvasive fibrosis markers (APRI and FIB-4) after direct acting antiviral drug treatment in patients with chronic hepatitis C. Methods: In this study, the data of 250 patients with chronic hepatitis C who underwent direct acting antiviral treatment between January 2016 and January 2019 in Gastroenterology Department of Cumhuriyet University Faculty of Medicine were evaluated retrospectively. The demographic datas, APRI and FIB-4 scores before and after treatment, biochemical and molecular data of the patients were recorded. Patients were evaluated in 2 main groups according to the DAA treatments they received; patients receiving Sofosbuvir + Ledipasvir ± Ribavirin treatment were the first group (n =110) and the patients receiving Paritaprevir + Ritonavir/ Ombitasvir ± Dasabuvir ± Ribavirin treatment were the second group (n =140).