Süt dişlerinde üç farklı restoratif materyalin fiziksel ve mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the physical and mechanical properties of three different restorative materials in primary teeth
  1. Tez No: 707570
  2. Yazar: BÜŞRA KEŞKÜŞ ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZNURHAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamızın amacı 3 farklı restoratif malzemenin fiziksel ve mekanik özelliklerini in vitro olarak karşılaştırmalı değerlendirilmesidir. Çalışmamızda; bir geleneksel CİS (Ketac Molar Easymix), bir poliasit modifiye kompozit rezin (Dyract XP) ve bir alkasit (Cention N) olmak üzere 3 farklı içerikli restoratif materyal kullanıldı. Çalışma yüzey pürüzlülüğü testi, bükülme dayanımı testi, mikrosızıntı testi, mikrogerilme bağlanma dayanımı testi olmak üzere 4 bölümde gerçekleşti. Yüzey pürüzlülüğü testi için teflon kalıplarda her bir restoratif materyalden 5 mm çapında ve 2 mm kalınlığında 10'ar adet örnek hazırlandı. Yüzey pürüzlülüğü konvansiyonel profilometre cihazı ile ölçüldü. Ayrıca her materyalden 1 örneğin yüzeyi Taramalı Elektron Mikroskobuyla incelendi. Bükülme dayanımı testi için metal kalıplarda her bir restoratif materyalden 2x2x25 mm olacak şekilde 10'ar adet örnek hazırlandı. Hazırlanan örnekler, 37 oC'de 24 sa boyunca distile su içerisinde bekletildi. Bu süre sonunda, örneklere üniversal test cihazıyla bükülme dayanımı ölçümü için kırılma oluşana kadar kuvvet uygulandı. Kırılma oluşturan kuvvet değerleri kaydedildi. Mikrosızıntı testi için çekilmiş insan süt azı dişlerinin bukkal ve lingual bölgelerine sınıf V kaviteler açılarak dişler rastgele 6 gruba ayrıldı (n=10). Hazırlanan kaviteler çalışmada kullanılan materyaller ile üretici firmanın talimatlarına göre restore ve polimerize edildi. Dişler oda sıcaklığında karanlık bir ortamda distile suda 24 sa saklandı. Hazırlanan Sınıf V kompozit restorasyonlar, +5°C ve +55°C sıcaklıkta 30 sn bekleme süresi ile 500 devir termal döngü uygulandı. Restore edilen dişler % 0.5'lik bazik fuksin çözeltisinde 24 sa süreyle bekletildi. Sonrasında dişler bukko-lingual/palatinal yönde ikiye bölündü ve kesit yüzeyleri stereomikroskopta incelendi. Mikrogerilme bağlanma dayanımı testi için çalışmada kullanılan materyaller üretici firmanın talimatlarına göre 60 adet çekilmiş insan süt molar dişi dentinine uygulandı. Her bir dişten elde edilen en ideal 2 adet 1x1mm2 'lik çubuk, her grupta 20 çubuk olacak şekilde, universal test cihazında mikrogerilim test metodu ile incelenip, taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirildi. Ayrıca gruplardaki kırıklara ait birer örnek SEM görüntülemesi ile incelendi. Veriler varyans analizi ve Tukey HSD testi ile istatistiksel olarak analiz edildi. Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri sonucunda, en yüksek pürüzlülük değeri Ketac Molar Easymix' de elde edilirken, en düşük pürüzlülük değeri Cention N Self Cure' de elde edildi. İstatistik sonuçlarına göre restoratif materyallerin yüzey pürüzlülük değerlerinin ortalamaları Ketac Molar Easymix> Cention N Light Cure> Dyract XP> Cention N Self Cure olarak bulundu. Cention N Light Cure ile Dyract XP arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Diğer gruplar arasındaki farklılıklar önemli bulundu (p Dyract XP> Cention N Light Cure> Ketac Molar Easymix olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the physical and mechanical properties of 3 different restorative materials in vitro. In our study; Restorative materials with 3 different ingredients were used: a conventional GIC (Ketac Molar Easymix), a polyacid modified composite resin (Dyract XP), and an alkasite (Cention N). The work was carried out in 4 sections: surface roughness, flexure strength, microleakage, micro-tensile bond strength. For the surface roughness test, 10 samples of 5 mm diameter and 2 mm thickness were prepared from each restorative material in Teflon molds. Surface roughness was measured with a conventional profilometer device (Mitutoyo Surftest / SJ-301, Tokyo, Japan). In addition, the surface of 1 sample from each material was examined with a Scanning Electron Microscope. For the flexure strength test, 10 samples of each restorative material, 2x2x25mm, were prepared in metal molds. The prepared samples were kept in distilled water for 24 hours at 37 °C. At the end of this period, force was applied to the samples until fracture occurred for bending strength measurement with the universal tester. The force values causing fracture were recorded. Class V cavities were opened in the buccal and lingual areas of human deciduous teeth extracted for microleakage testing and the teeth were randomly divided into 6 groups (n = 10). The prepared cavities were restored and polymerized according to the manufacturer's instructions with the materials used in the study. Teeth were stored in distilled water for 24 hours at room temperature in a dark environment. Prepared Class V composite restorations were applied at + 5 °C and + 55 °C with a 30 second dwell time and 500 cycles of thermal cycling. The restored teeth were kept in 0.5% basic fuchsin solution for 24 hours. Subsequently, the teeth were divided into two in the bucco-lingual / palatinal direction and their cross-sectional surfaces were examined under a stereomicroscope. The materials used in the study for the microtensile bond strength test were applied to 60 extracted human deciduous tooth dentin according to the manufacturer's instructions. The most ideal 2 pieces of 1x1mm2 rods obtained from each tooth, 20 bars in each group, were examined by micro-tension test method in a universal test device and evaluated with a scanning electron microscope. In addition, fractures in the groups were examined by SEM imaging. The data were analyzed statistically by analysis of variance and Tukey HSD test. As a result of surface roughness measurements, the highest roughness value was obtained in Ketac Molar Easymix, while the lowest roughness value was obtained in Cention N Self Cure. According to the statistical results, the average surface roughness values of the restorative materials were found as Ketac Molar Easymix > Cention N Light Cure > Dyract XP > Cention N Self Cure. There was no significant difference between Cention N Light Cure and Dyract XP (p> 0.05). Differences between other groups were found to be significant (p Dyract XP> Cention N Light Cure> Ketac Molar Easymix.