Bitkilerden elde edilecek bazı enzimlerin tekstil proseslerinde kullanılması
The textile applications of some enzymes plants
- Tez No: 707573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR ARABACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çevre bilincinin artmasıyla birlikte tekstil sektöründe üretimin daha az miktarda su, kimyasal madde ve enerji tüketerek daha az çevre kirliliğine yol açacak şekilde yapılmasını sağlayacak alternatif biyoteknolojik yaklaşımlar ön plana çıkmış ve çevre dostu yeni proseslerin geliştirilmesi önem kazanmıştır. Çalışmamızda, tekstil endüstrisinde kullanılan mikrobiyel kaynaklı enzimlerin yerine bitki kaynaklı enzimlerin kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde, ebegümeci bitkisinden katalaz, ayva yaprağından polifenol oksidaz enzimlerini izole edip, daha zor şartlarda kullanılmasını sağlayacak şekilde çitosan ve alginata immobilize ettik. Çalışmamızın diğer bölümlerinde ise immobilize ettiğimiz bitki kaynaklı enzimlerin tekstil sektöründe uygulanabilirliklerinin araştırılması hedeflenmiştir. İmmobilize katalaz enzimini pamuk kasar işleminden sonra peroksiti gidermek amacı ile mikrobiyel kaynaklı ticari enzime karşı alternatif olarak kullanımını araştırdık. İmmobilize PPO enzimi kullanılarak, reaktif boyama işlemi sonunda yapılan konvansiyonel ard yıkama işlemi yerine çevre dostu olabilecek alternatif ard yıkama proses çalışmaları yapılıp, performansları değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, alternatif proseslerin uygulandığı kumaşların haslık sonuçları iyidir.
Özet (Çeviri)
The production in the textile sector with increasing environmental awareness, less amounts of water, chemicals and energy consuming will lead to less pollution manner that allows for alternative biotechnological approaches come to the fore and the development of environmental friendly new process has become important. In our study, the availability of plant derived enzymes, instead of microbial derived enzymes used in the textile industry, was investigated. In the first part of our study, the enzymes, catalase from mallow plant and polyphenol oxidase from the quince leaves, were isolated. Then, the isolated enzymes were immobilized into chitosan and alginate molecules to provide their use of harsher conditions in the industrial process. In other parts of our study, we aimed to investigate the plant-derived immobilized enzyme whether has any applications in the textile industry. We also investigated, the use of the immobilized catalase enzyme in order to resolve the peroxide after cotton bleaching process as an alternative to commercial microbial enzyme. The applications of environmentally friendly alternative washing process instead of the conventional washing process made after reactive dyeing process were investigated with immobilized PPO enzyme and the performances were evaluated. According to the findings obtained in the study, the results of fastness of fabrics implemented by alternative processes were good.