Veli Kültü bağlamında İstanbul'da bulunan ziyaret yerleri ve türbeler üzerine bir inceleme
An investigation on visiting places and shrines in İstanbul in the context of Veli Cult
  1. Tez No: 707592
  2. Yazar: EMRE AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
İstanbul günümüze kadar birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. İki kıtanın kesişim noktasında bulunan bu şehir Türkiye'nin ve dünyanın en önemli boğazlarından birisine sahiptir. Bu şehir, merkezî bir konumda olmasından dolayı birçok gezginin uğrak noktası olmuştur. Birçok uygarlığın hayali olan İstanbul 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedilmiştir. Peygamberin ölümüyle İslam dininde birçok anlayış şekillenmiştir. Bu anlayıştan kasıt dinîn yorumlanmasıdır. Dinîn yorumlanması etrafında birçok farklı görüş ortaya çıkmıştır. Bunun etrafında birçok tarikat ortaya çıkmıştır. Her tarikatın farklı dünya görüşü oluşmuş ve bu görüş etrafında dinî anlayışlar şekillenmiştir. Türkler girdikleri birçok dini sahiplenen bir millettir. Geçmişte mensubu bulundukları dinlerin geleneklerinden kopamayan Türkler girdikleri yeni dinin geleneklerini kendi içerisinde sentezlemiştir. İstanbul gibi büyük bir şehir Osmanlı İmparatorluğuyla beraber İslam'ı yöneten bir şehir olmuş ve birçok din büyüğü bu şehre gelmiştir. İslam'da Allah'a daha yakın olan, Allah tarafından bazı güçlerle donatıldığına inanılan insanlar vardır. Bu insanlar Allah katında daha yüksek makamlardadırlar. Bu makamlara erişmiş olan kişiler halkın gözünde kutsallaşmış kişilerdir. Bizim araştırmamız bu kişilerin etrafında oluşacaktır. Araştırmada Velilerin ebedi ziyaretgâhlarına gelen kişilerin ölmüş kişinin yüzü suyu hürmetine Tanrıdan istekleri, isteyiş şekilleri ve yaptıkları ritüeller incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The city of Istanbul hosted many civilization during history of the World. This city which located at the intersection of two continents has one of the most important gorges in the world and Turkey. This city has become the common point of many travelers due to the location in the city center of the world. This city which is the dream of many civilizations, was conquered by the Turks after the conquest of Fatih Sultan Mehmed and was called Islambol. With the death of the Prophet, many understandings took shape in the religion of Islam. What is meant by this understanding is the interpretation of religion. Many different views have emerged around the interpretation of religion. Many cults appeared around this. Different sects of every sect have formed and religious understandings have been formed around this sect. Turks are the nation that embraces many religions. This nation, which cannot break with the traditions of the religion they adopted, synthesized these understandings together with the new religion it adopted. A big city like Istanbul became a city that ruled Islam with the Ottomans and many religious elders came to this city in terms of religion. There are people who are closer to Allah in Islam, believed to be equipped with some powers by Allah. These people are in higher positions in the sight of Allah. People who have reached these authorities are people sanctified in the eyes of the people. Our research will occur around these people. We will go to the eternal visitors of these holy people and examine the desires, willingness and rituals they have made for people to respect the face of the deceased.