Alüminyum tekne dizayn ve mukavemet kriterleri
  1. Tez No: 7076
  2. Yazar: NAZİF KOCAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ERTAN GÜLGEZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
J> U Li Mi J» ç. p Teknolojinin gelişimisin aalsexneye bağlı olduğu t® raalzeme- teknolo.ji-Kaizcse ilişkisinin birlikte gelişeceğigerçeği ile,, bu olgunun bütün sanayii dallarındaki eriştiği seviyeyi yorual aması z kolay olacaktır. Bu düşünce çerçevesinde kullanımı eskilere dayanan aliminyua sanayi içinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanılması t alimisyura setallurjisinin gelişmesi veçeşitli alisinyura alaşımlarını! elde edilmesi sayesinde olmuştur. Dış ortamlara karşı iyi korrozyon aukaveaeti gös "ersesi ve diğer üstün asekanik özellikleri sayesinde bu alaşısslar geıai inşaatı alanındada yaygın biçisde kullanılmaya başlanraıştır. Yazısızın konusu. alisinyus deniz, alaş ısları ile yspılsası düşünülecek t eknelerins çalışacağı suların özelliklerine göre tekne üzerine gelecek ve dizayna esas olan yüklerin tesbiti olmuştur. Daha sonraki bölüşlerde ise hesaplanan bu dizayn basıncının tekne.üzerine etkisi düşünülerek.çeşitli kenstrüksiyon elemanlarısın beyutlandırıisasına çalışılmıştır. Teknede oluşabilecek titreş-iaierin sebeplerinden olan ®akina ve pervanenin etkileride j.gene dizayn kriteri olarak iac elem®! ş tir-, Sonraki bölümlerde ise tekne konstrüksiyenunda onessli bir isles? olan perçinli ve kaynaklı birleştirae^ yöntealeri açıklanarak. alissinyuE teknelere- ait boyutlanaıraada aorveç loyduna göre hesaplama yöntemleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
L SUMMARY. 'Technological development is linked with materials and the dual arising froE aateriais -technology -aateriai is to be progress* together. Ihus it will beeasy t© cssseat about the level', Ehat this facthas ever reached in alley the industrial branches. under the subject framework the fact that aluaimua materials hav® been often operating in the industry regularly and brsadly to day as well as in the past, is parti culary related to the developaent of the metallurgy of almamın® and cf the accomplishment of various alussiniuss alloys, üühos® elsBsnts by favour of their well resistance for corrosion against outdoor space and their other superior aechanic specialities have been worldwide applied. Hie subject of this study, is tc investigate particulary the peculiarity of the materials ©f the boats which are tc be planner to built by alusinius sea alloys. The- first chapter arc applied to stat© the loads to coise over board and to be basic for a design of a boat- appropriate to the specialities of 'the sea where it will în the latter chapters various construction elements have been dimensioned taking care of the influence of the measured pressures of the' subject design over a -boat* Eve® the incidents of machinery and propeller tc be arrised fros the potential vibrati@ne are considered, în the last chapter,, necessary calculating criterions to be used in the disensionning for alusiniUE boats as for the“det Norske Veritas”ezpiainig the aethods of combining as to rivet and to weld.. Which are both ianortant operations is boat construction-.